Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023

Αίας Άρτας-Γ.Ε. Αγρινίου 67-58: Πήρε το ντέρμπι των αήττητων ο Αίας

Οι δύο, μέχρι πρότινος, αήττητοι της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ διασταύρωσαν τα "ξίφη" τους στο Νέο Τ9 Άρτας σήμερα το απόγευμα με τον Αίαντα να επικρατεί με 67-58 κάνοντας το 4Χ4 υποχρεώνοντας παράλληλα τη Γ.Ε. Αγρινίου να γνωρίσει την πρώτη φετινή της ήττα.

Τζίμας με 21 πόντους, Παπαμιχαήλ με 18, Σκούμπος με 13 και Παπαδημητρίου με 11 ήταν εξαιρετικοί από την ομάδα του Δημοσθένη Ντάσιου. Από τους Αγρινιώτες 23 σημείωσε ο Τασόπουλος με τους Στραμούλη και Τσέπα να ακολουθούν έχοντας 11 και 10 αντίστοιχα.

Ο Αίας ξεκίνησε προηγούμενος με 8-0 όμως η Γ.Ε.Α. το μάζεψε στη συνέχεια με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-19. Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 30-28 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η εκκίνηση του τρίτου δεκάλεπτου ήταν ιδανική για τους Αρτινούς καθώς κατάφεραν όχι μόνο να περάσουν μπροστά αλλά να οικοδομήσουν και διψήφιο προβάδισμα. Οι Αγρινιώτες βρήκαν τις λύσεις μειώνοντας σε 48-44 στο 30΄.

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά οι παίκτες του coach Ντάσιου δεν έχασαν ποτέ την πρωτοπορία με τη Γ.Ε.Α. να φτάνει μέχρι το -3 (61-58) και το 6-0 σερί να δίνει στους γηπεδούχους τη νίκη με 67-58.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 28-30, 48-44, 67-58

Διαιτητές: Γεροδήμος-Γαληνάς Ε.

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 13(1), Βαρδής, Τζίμας 21(3), Παπαδημητρίου 11(2), Παπαμιχαήλ 18(5), Καρανίκας 2, Κώνστας, Παπαρούνης, Γείτονας 2

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 23(3), Πολύζος, Τραγουδάρας, Σαληγιάννης, Κάκος 8(1), Σταμούλης 11(2), Καλαμπαλίκης, Δάρλας 6(2), Τσέπας 10