Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023

Νικόπολη Πρέβεζας-Λέων Μεσολογγίου 74-61: Η τελευταία περίοδος έγειρε την πλάστιγγα προς τη Νικόπολη

Πραγματικό ντέρμπι ήταν ο αγώνας της Νικόπολης με τον Λέοντα Μεσολογγίου σήμερα το μεσημέρι στο ΔΑΚ Πρέβεζας με τους γηπεδούχους με μία καλή τελευταία περίοδο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 26-12 να φτάνουν στη νίκη με 74-61.

Νίκας με 24 πόντους ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Σπύρου Πολίτη με τους Χρήστου και Ροντογιάννη να προσθέτουν από 10. Καλύβας με 13, Ντέκας με 12 και Ξηρός με 11 ξεχώρισαν από την ομάδα του Σωτήρη Φαράντου.

Οι Πρεβεζιάνοι ήταν αρκετά νευρικοί και άστοχοι στο πρώτο μισό έχοντας μεν τα ηνία στο τέλος της πρώτης περιόδου με 13-10 όμως το ημίχρονο έκλεισε στο +4 για τους φιλοξενούμενους (31-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν μαζί με τον Λέοντα να έχει έστω και με 1 πόντο το προβάδισμα στο 30΄ (49-48) για να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου η Νικόπολη, όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι με τον Κερκυραϊκό έτσι και σήμερα, ήταν καλύτερη και με επιμέρους 26-12 κατάφερε να φτάσει στο τελικό 74-61.

Στο 3-1 ανέβηκε η ομάδα της Πρέβεζας με τους Μεσολογγίτες να υποχωρούν στο 3-2.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 27-31, 48-49, 74-61

Διαιτητές: Ζέρβας-Παπαδιώτης

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Κοντογιάννης 9, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 2, Ροντογιάννης 10(1), Ζαλοκώστας 7, Κασκάνης 9(2), Χρήστου 10(1), Νίκας 24(2), Νούσιας 3

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Καλύβας 13, Νίκου, Ξηρός 11, Ντέκας 12, Βεζύρης 3, Αλεφαντής 7, Γρατσινόπουλος 7(1), Στέφος 2, Παύλου Αγ., Παύλου Αλ. 6