Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023

Πύρρος Αρταίων-Αίας Άρτας 60-74: Πήρε το τοπικό ντέρμπι κάνοντας το 5Χ5

Τοπικό ντέρμπι στην Άρτα σήμερα το απόγευμα με τον Αίαντα να επικρατεί με 74-60 του Πύρρου διευρύνοντας το αήττητό έχοντας πλέον το 5Χ5.

Παπαδημητρίου με 18, Τζίμας με 16 και Σκούμπος με 14 έκαναν σπουδαία δουλειά από την ομάδα του Δημοσθένη Ντάσιου. Από το σύνολο του Γιώργου Κωσταπαππά Δημητρίου και Κατσαούνος είχαν από 13 πόντους.

Κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες με τον Αίαντα να έχει βραχεία κεφαλή στο 10΄ με 21-20. Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του coach Ντάσιου οι οποίοι αρχικά με σερί 7-0 προηγήθηκαν με 28-20 συνεχίζοντας να κυριαρχούν μέχρι και το ημίχρονο (39-25 στο 20΄).

Ο Αίας συνέχισε στην πρωτοκαθεδρία στην τρίτη περίοδο (56-38 στο 30΄) για να φτάσει στην 5η του νίκη με το τελικό 74-60. Ο Πύρρος υποχώρησε στο 2-4.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 25-39, 38-56, 60-74

Διαιτητές: Ασημακάκη-Τσίγας

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς-Λεμονιας): Δημητρίου Ζ. 4, Γκούντας 3, Ζήσης, Παπαρούνης 3(1), Τσιμπερλένιος, Γιαννάκης 6, Κατσαούνος 13(3), Κωσταπαππάς 9(1), Αθανασίου 2, Δημητρίου Γ. 13, Χρήστου 5(1), Τσώλας 2

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 14(1), Βαρδής 5, Τζίμας 16(2), Αποστολάκης 4, Παπαδημητρίου 18, Τρυφωνόπουλος 2, Μπράμης 1, Παπαμιχαήλ 4, Καρανίκας 7, Παπαρούνης 3(1), Γείτονας