Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023

ΠΑΣ Γιάννινα-Κρόνος Αγρινίου 47-50: Έβαλε τέλος στο εντός έδρας αήττητο του ΠΑΣ Γιάννινα ο Κρόνος Αγρινίου

Ντέρμπι νεοφώτιστων σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με τον Κρόνο Αγρινίου να επικρατεί με 50-47 σπάζοντας το εντός έδρας αήττητο του ΠΑΣ Γιάννινα.

Κόκκιος με 15 και Παπαθανασόπουλος με 12 ήταν οι διψήφιοι από τους νικητές ενώ από τους ηττημένους 12 σημείωσε ο Μιχαήλ.

Χαμηλό σκορ στο πρώτο μισό του αγώνα (14-13 ο Κρόνος στο 10΄ και 27-23 στο ημίχρονο) με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε κακές επιθέσεις.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Αγρινιώτες συνέχισαν να έχουν τα ηνία (40-36 στο 30΄) με τον ΠΑΣ Γιάννινα στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά να ολοκληρώνει την επιστροφή από το -8 που είχε βρεθεί πίσω κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου (41-41). 15΄΄ πριν το τέλος και ενώ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν ο Μιχαήλ έκανε μία λάθος πάσα με το σκορ στο 47-49 υπέρ του Κρόνου. Ο ΠΑΣ έκανε φάουλ για να σταματήσει το χρόνο με τον Κατερινόπουλο να έχει 1/2 βολές κάνοντας το 50-47. Στην τελευταία κατοχή με 6΄΄ να απομένουν στο χρονόμετρο το σουτ του Μιχαήλ ήταν άστοχο με τον Κρόνο Αγρινίου να παίρνει μία μεγάλη νίκη.

Στο 3-3 υποχώρησε ο ΠΑΣ Γιάννινα και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Αίαντα Άρτας. Από την άλλη ο Κρόνος Αγρινίου ανέβηκε στο 4-2 και την επόμενη εβδομάδα έχει το αγωνιστικό του ρεπό.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 23-27, 36-40, 47-50

Διαιτητές: Καννής-Πλιάκος

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Γκόλιας 8(2), Φωτόπουλος, Μιχαήλ 12(2), Τσίρμπας-Αναγνώστου 8(1), Τσιμπέρης, Κοτζαμάνης, Μπουραντάς 2, Λυγούρας 4, Γιαννόπουλος Π. 6, Σταμέλος 4, Γιαννόπουλος Λ., Ράπτης 3(1)

Κρόνος Αγρινίου (Παπαθανασόπουλος-Μπουρνάζος): Κόκκιος 15, Παπαθανασόπουλος Δ. 9, Παπαθανασόπουλος Α., Μαυροφρύδης 2, Παπαθανασόπουλος Ι. 12(1), Κατερινόπουλος 9(2), Μπουρνάζος Σ., Τσέπας 3(1)