Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023

Άνω Πόλη Άρτας-Νέοι Βίκος Φalcons 56-75: Πέρασε από την Άρτα με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο

Αλώβητη πέρασε από το Νέο Τ9 Άρτας σήμερα το απόγευμα η ομάδα Νέων του Βίκου Φalcons επικρατώντας με 75-56 της Άνω Πόλη Άρτας κάνοντας το 4Χ4 παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο Β΄ όμιλο της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Βαράκας με 23 πόντους, Τουτουζάς με 17 και Κύρκος με 12 ξεχώρισαν από την ομάδα του Γιάννη Καΐκα. Από τους γηπεδούχους 14 σημείωσε ο Βάσιος και 10 ο Πετρέκας.

Ντέρμπι το παιχνίδι στο πρώτο μισό με τους Γιαννιώτες να έχουν μικρή διαφορά 3 πόντων στο ημίχρονο (38-35 στο 20΄).

Στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Βαράκα, Κύρκο και Τουτουζά να βοηθούν σημαντικά οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +9 στο 30΄ (60-51). Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μονόλογο των Γιαννιωτών με το επιμέρους 15-5 να φέρνει την 4η νίκη με το τελικό 75-56.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-38, 51-60, 56-75

Διαιτητές: Ασημακάκη-Παπαδιώτης

Άνω Πόλη Άρτας (Γκανιάτσας): Πετρέκας 10(2), Βαρέλης 3(1), Γεωργίου 9, Θανάσης 3, Σχίζας, Νούτσος 6(2), Παπαβασιλείου 3, Βαζούρας, Βάσιος 14(2), Παππάς 3, Περλέγκας, Ζήκος 5

Νέοι Βίκος Φalcons (Καΐκας): Χρηστάκης 5, Αλιπράντης 2, Καρβούνης Στ. 2, Καΐκας 7(1), Βαράκας 23(4), Κύρκος 12, Παπαγεωργίου 1, Μητσιόκας 6, Τουτουζάς 17, Καρβούνης