Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2023

Εύνικος-ΠΑΣ Γιάννινα WBC 60-62: Πολύτιμο "διπλό" με εξαιρετικές Wilkinson και Σαρηγιαννίδου

Μία μεγάλης σημασίας νίκη πανηγύρισε σήμερα το μεσημέρι στην Αθήνα ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC επικρατώντας με 62-60 του Εύνικου κατακτώντας παράλληλα το πρώτο ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα της Α1.

Σε πολύ καλή μέρα η Wilkinson με double double με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και η Σαρηγιαννίδου με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Καλή εμφάνιση και από την Δαμουλάκη με 9 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

Δαμουλάκη, Asberry, Σαρηγιαννίδου, Wilkinson και Πηλακούτα συνέθεσαν την αρχική 5άδα του Σταύρου Νανάκου. Πολύ δυνατό ξεκίνημα από τις Γιαννιώτισσες που με πρωταγωνίστρια την Wilkinson προηγήθηκαν με 6-0 στο 2΄. Η συγκέντρωση στην άμυνα έκανε τη διαφορά με τον ΠΑΣ να έχει σταθερά σε όλο το δεκάλεπτο τα ηνία χτίζοντας διαφορά 9 πόντων (21-12) με τις Σαρηγιαννίδου και Δαμουλάκη να κάνουν "θραύση". Το time out του Εύνικου απέδωσε καρπούς καθώς με δύο μακρινά σουτ από Σταμάτη και Στούπα μείωσε σε 21-18. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-20 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε από την Κασόπογλου που με τρίποντο έφερε την ομάδα της για πρώτη φορά μπροστά με 24-23. Ο ΠΑΣ πέρασε τη μπάλα στο ζωγραφιστό στη συνέχεια όπου βρήκε 6 συνεχόμενους πόντους με Wilkinson, Markovic και Πηλακούτα κάνοντας το 29-28. Η διαφορά ανέβηκε και στους 6 (34-28) με τον Εύνικο με σερί 5-0 να μειώνει σε 34-33 στο 20΄.

Με τον ίδιο τρόπο που άρχισε το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και η τρίτη περίοδος, δηλαδή με σερί 6-0 των φιλοξενούμενων που έκαναν το σκορ 40-33. Σταμάτη και Στούπα με μακρινά σουτ μείωσαν σε 40-39. Μέχρι περίπου και το 27΄ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ όμως σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΣ Γιάννινα με τις Wilkinson και Σαρηγιαννίδου κομβικές ξέφυγαν εκ νέου με 50-43 στο 30΄.

Με τη Μαρίνη και την Wilkinson η ομάδα του Νανάκου έφτασε στο +11 στην εκκίνηση του τελευταίου δεκαλέπτου (54-43). Για τα επόμενα περίπου 4΄ οι φιλοξενούμενες έμειναν χωρίς καλάθι με τον Εύνικο με σερί 7-0 να μειώνει σε 54-50. Η Wilkinson "έσπασε" αυτό το σερί με την Μαρίνη εν συνεχεία με τρίποντο να φέρνει τον ΠΑΣ στο +9 (59-50). Με την Εμμανουηλίδου να βάζει 2 σερί τρίποντα και την Χατήρα με drive μετά από αδράνεια του ΠΑΣ όπου χάθηκε το αμυντικό ριμπάουντ ο Εύνικος μείωσε σε 60-58 στο 39΄.

Η Σαρηγιαννίδου κέρδισε το φάουλ κάνοντας το 62-58 με 2/2 βολές όντας ψύχραιμη. Στα 46΄΄ πριν το τέλος η Εμμανουηλίδου επίσης με 2/2 βολές μείωσε σε 62-60. Μέχρι και 12΄΄ μέχρι να ηχήσει για τελευταία φορά η κόρνα δεν υπήρξε κάποια εύστοχη προσπάθεια με την τελευταία επίθεση να βρίσκεται στα χέρια της αθηναϊκής ομάδας. Η Χατήρα στο τρίποντο που επιχείρησε δε βρήκε στόχο με τον ΠΑΣ Γιάννινα να κατεβάζει το αμυντικό ριμπάουντ εξασφαλίζοντας μαζί μία πολύτιμη νίκη 62-60.