Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2023

Φαίακας Κέρκυρας-MetronGold Μολοσσοί 60-91: Επιβλητικό πέρασμα από την Κέρκυρα για τους Μολοσσούς

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν το πρωτάθλημα οι MetronGold Μολοσσοί περνώντας με το επιβλητικό 91-60 από την έδρα του Φαίακα Κέρκυρας σήμερα το μεσημέρι.

Οι Γιαννιώτες είχαν αρκετούς διψήφιους παίκτες με τον Ζήση να σημειώνει 18 πόντους, τον Μελισσόβα 15, τον Βρασταμηνό 14 και τον Μάκη 13. Από τους Φαίακες ο Αγιούς είχε 21 πόντους με τους Παπαγκίκα και Ούστογλου να τον ακολουθούν προσθέτοντας από 13.

Στην πρώτη περίοδο οι Μολοσσοί πήραν μία διαφορά 8 πόντων όμως πληρώνοντας τις κακές επιστροφές στην άμυνα έδωσαν τη δυνατότητα στον Φαίακα να πλησιάσει με το σκορ στο 10΄ να είναι στο 25-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τα μακρινά σουτ απέναντι στη ζώνη του Φαίακα καταφέρνοντας να χτίσουν διψήφια διαφορά (46-34 το ημίχρονο).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στην ομάδα του Βασίλη Χατζή καθώς με καλή άμυνα και σωστή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση με επιμέρους 21-12 ξέφυγε με διψήφια απόσταση στο 30΄ (67-46). Με τη διαφορά να έχει ανέβει σε μεγάλα επίπεδα ο Φαίακας χρησιμοποίησε αρκετούς νεαρούς παίκτες με τους Μολοσσούς να έχουν μέχρι και το φινάλε τον έλεγχο. Τελικό σκορ 91-60 με τους Γιαννιώτες να εκκινούν ιδανικά τη νέα σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 34-46, 46-67, 60-91

Διαιτητές: Γαληνάς-Γεροδήμος

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης-Δεσύλλας): Αγιούς 21(3), Περδικομάτης, Γιαννούλης 3(1), Κακαρούγκας 1, Παπαγκίκας 13, Μοσχάτ, Κλείτσας 1, Ούστογλου 13(1), Θεόδοτος, Χατζηιωάννου 2, Μαγκανάς 6

Μολοσσοί (Χατζής): Βρασταμηνός 14(2), Παλιόγλου 7(1), Ζήσης 18(3), Χατζηαγοράκης 9(1), Μελισσόβας 15, Μάκης 13(1), Μπαζάκας 5(1), Μπάρπας 8, Αντωνίου 2