Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2023

Βίκος Φalcons-Εθνικός Πειραιώς 70-66: Μπήκε με το "δεξί" στο πρωτάθλημα δείχνοντας ψυχραιμία στο φινάλε (vid)

Μεγάλο παιχνίδι το καλημέρα στο 2ο όμιλο της National League 1 για τον Βίκο Φalcons που επικράτησε στις λεπτομέρειες με 70-66 του αξιόμαχου Εθνικού Πειραιώς ξεκινώντας με το "δεξί" το πρωτάθλημα.

Τάταρης με 16 πόντους η κολώνα των νικητών κάτω από τα δύο καλάθια, 12 σημείωσε ο Μαυρογιάννης 10 ο Τσιλούλης και 9 ο Αναγνωστάκης βάζοντας και το σουτ που σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη.

Μαυρογιάννης-Τσιλούλης-Αναγνωστάκης ήταν η τριπλέτα με την οποία ξεκίνησε στην περιφέρεια ο Σοφοκλής Τσουκανέλης, με τους Χείλαρη και Τάταρη να συνθέτουν το δίδυμο των ψηλών. Στο 3΄ ο Εθνικός προηγούνταν με 12-7 όμως ο Βίκος μπαίνοντας ήδη από το 5΄ στο bonus των βολών και με τον Τάταρη να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό κατάφερε να προηγηθεί με επιμέρους 10-2 με 17-14. Με drive του Πολέμη και τρίποντο του Γεωργοπαπαδάκου στη λήξη της επίθεσης οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν τα ηνία με 19-17. Τελικά το 19-19 του 10΄ διαμορφώθηκε μετά από ένα post up παιχνίδι του Μαυρογιάννη που τελείωσε τη φάση.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν το ίδιο παραγωγικό με το πρώτο για τον Βίκο Φalcons με τον Εθνικό Πειραιώς να έχει ένα προβάδισμα 5 πόντων (26-21) και τον coach Χούμπαυλη να βρίσκει λύσεις από παίκτες που είχαν έρθει από τον πάγκο. Ο Βακουφτής με τρίποντο μείωσε σε 26-24 όμως οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να προσπεράσουν με τον Εθνικό να κρατά μέχρι και το ημίχρονο την πρωτοπορία. Ο Τάταρης έγινε ο πρώτος διψήφιος του αγώνα με 11 όμως οι "κυανόλευκοι" ήταν αυτοί που βρέθηκαν στο 34-31 στο ημίχρονο.

Ο Γιαννιώτης coach πήγε σε σχήμα με τον Χείλαρη στο "4" και τον Πάτρα στο "5" στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με τον Εθνικό από την άλλη σε κάθε ευκαιρία που έβρισκε να προσπαθούσε να τρέξει. Ο Βίκος επιτέθηκε στην καρδιά της ρακέτας με drive με πρωτεργάτη τον ανεβασμένο Μαυρογιάννη με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι αρκετές. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 7-0 έκαναν το 47-39 με τον coach Τσουκανέλη να επαναφέρει άμεσα στον Τάταρη. Ο Πυργιώτης center πήρε αρκετές προσπάθειες στο post βοηθώντας τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να το μαζέψει. Ο Ντόβας με ένα ποστάρισμα έφερε τους γηπεδούχους στο 50-48 σκορ με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Η ένταση και η πίεση που έβγαλε στην άμυνα ο Βίκος Φalcons έκανε τη διαφορά με τον Πάτρα να είναι καταλύτης επιθετικά, 4 μαζεμένοι πόντοι, αλλά και αμυντικά και τον Μαυρογιάννη με τρίποντο στη συνέχεια να βοηθούν τους γηπεδούχους να τρέξουν σερί 7-0 κάνοντας το 55-50. Ο coach Χούμπαυλης κάλεσε το time out για να ανακόψει το ρυθμό του Βίκου με τον Σιγάλα κατευθείαν μετά την επανέναρξη με τρίποντο να μειώνει σε 55-53. Ο Ντόβας απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ο Χείλαρης βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με τις καλές άμυνες των παικτών του Τσουκανέλη να διαδέχονται η μία την άλλη (60-53). Ο Εθνικός δεν παραδίνονταν έτσι απλά και με επιμέρους 8-2 μείωσε στον πόντο (62-61). Γεωργοπαπαδάκος με 5 πόντους και Σιγάλας με νέο τρίποντο οι παίκτες που πρωταγωνίστησαν. Ο Βίκος έχοντας το bonus των βολών με τον Τσιλούλη να ευστοχεί σε ένα ζευγάρι έκανε το 64-61 όμως ο Ντουζίδης απάντησε κατευθείαν στην επόμενη κατοχή ισοφαρίζοντας με σουτ πίσω από τα 6.75 σε 64-64. Ο Αναγνωστάκης με μεγάλο σουτ τριών πόντων από τη γωνία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ωραία πάσα του Τάταρη με τον Γεωργοπαπαδάκο να αστοχεί στο σουτ ισοφάρισης και τον Τσιλούλη με 2/2 βολές να κάνει το 69-64. Ο Πολέμης με γρήγορο μπάσιμο μείωσε σε 69-66 με 10΄΄ να απομένουν. Η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Χείλαρη μετά το time out με τον power forward του Βίκου με 1/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό 70-66 καθώς στην τελευταία επίθεση του Εθνικού ο Πάτρας έκοψε τον αντίπαλό του.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 31-34, 48-50, 70-66

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Σαρακενίδης-Αθανασιάδης Αθ.

Βίκος Φalcons (Τσουκανέλης-Κουγιουμτζίδης): Ντόβας 7(1), Χείλαρης 8, Μόρας, Βακουφτσής 3(1), Αναγνωστάκης 9(1), Μαυρογιάννης 12(1), Τσιλούλης 10, Πάτρας 5, Τάταρης 16

Εθνικός Πειραιώς (Χούμπαυλης): Γεωργοπαπαδάκος 11(2), Πολέμης 7, Ντουζίδης 6(2), Ιωάννου 8, Θεοδωρίτσης 3(1), Σολωμός 6, Μπαζάκος 2, Σιγάλας 10(2), Μιχαήλ 13(2)