Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2023

Ioannina WBC-Πιερικός Αρχέλαος 45-58: Ήττα από τον Πιερικό Αρχέλαο για το Ioannina WBC

Το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών έδωσε το Ioannina WBC γνωρίζοντας την ήττα με 58-45 από τον Πιερικό Αρχέλαο σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Καλαντζή με 17 πόντους ξεχώρισε από το Ioannina WBC με τον Πιερικό Αρχέλαο να έχει πρωταγωνίστρια την Τελίδου με 20 και την Μάντζου με 17.

Ο Θοδωρής Τσιρώνης επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα με τις Τσακτσίρα, Βλάχβεη, Γιωτίτσα, Μπαρτζώκα και Δημητριάδου. Οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες στην αρχή της πρώτης περιόδου με την Τελίδου και την Μάντζου να τις οδηγούν επιθετικά (10-3). Η Τελίδου με νέο μακρινό σουτ έδωσε διψήφια διαφορά στις Μακεδόνισσες (13-3 στο 6΄). Το Ioannina WBC με επιμέρους 8-2 και πρωταγωνίστρια την 13 μείωσε σε 15-11 με την περίοδο να κλείνει στο 16-11.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς με σερί 9-0 ξέφυγε με 14 πόντους (25-11) με την Φαγογένη με τρίποντο να σημειώνει το πρώτο καλάθι της ομάδας της μειώνοντας σε 25-14. Οι φιλοξενούμενες όμως είχαν τις απαντήσεις ξεφεύγοντας με double score (32-16) με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-19 και το Ioannina WBC να έχει μπόλικη δουλειά ενόψει δευτέρου μισού.

Οι οδηγίες του coach Τσιρώνη στα αποδυτήρια φάνηκαν να πιάνουν τόπο καθώς οι γηπεδούχες ήταν εμφανώς καλύτερες στο αμυντικό κομμάτι όπου έδειξαν μεγάλο πάθος βγάζοντας ένταση. Με επιμέρους 9-3 και την 13 να γίνεται διψήφια μείωσαν σε 39-28. Η διαφορά όμως δεν έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο αντιθέτως με σερί 7-0 ο Πιερικός έκανε το 46-28 στο 27΄. Στο 30΄ το σκορ ήταν 46-33.

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά, όπως και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όλες οι επιθέσεις περνούσαν από τα σίγουρα χέρια της Τελίδου με τη διαφορά να παραμένει σε μεγάλα επίπεδα (54-35). Στα 2:13 πριν το φινάλε με το σκορ στο 56-41 ο προπονητής της την απέσυρε καθώς δε φαινόταν από την εικόνα των δύο ομάδων να αλλάζει το σκηνικό. Πολλά τα λάθη από τις Γιαννιώτισσες που δεν μπορούσαν να μειώσουν περισσότερο από τους 13. Τελικό σκορ 58-45 με το Ioannina WBC να υποχωρεί στο 0-2 και τον Πιερικό Αρχέλαο να φτάνει στο 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 19-36, 33-46, 45-58

Διαιτητές: Λαμπρέλης.-Δώνης

Ioannina WBC (Τσιρώνης): Τσακτσίρα 3(1), Μπαρτζώκα 2, Βρασταμηνού, Κρητικού 7, Γιωτίτσα 4, Βλάχβεη, Δημητριάδου 4, Φαγογένη 6(1), Καλαντζή 17(2), Μπεκρή, Ρίζου 2

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 20(2), Σωπιάδου, Μάντζου 17(3), Μπουμπουλέντρα 8(1), Λάππα 9, Καρανικόλα, Ζαμάνη, Μπαγκλαρίδου, Ζαρκανέλα, Τσενεκίδου, Παπαζιώγα, Κιολέογλου 4.