Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

Λέων Κέρκυρας-MetronGold Μολοσσοί 73-83: Νέο διπλό στην Κέρκυρα με 30άρη Ζήση

Η Κέρκυρα τους πάει όπως φαίνεται τη φετινή σεζόν των MetronGold Μολοσσών καθώς στη δεύτερη φετινή τους επίσκεψη στο νησί πανηγύρισαν νέα νίκη (μετά από αυτή της πρεμιέρας επί του Φαίακα) με 83-73 βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 2-1. Για τον Λέοντα ήταν η 3η ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

30 πόντους σημείωσε ο Ζήσης, 18 ο Μάκης και από 12 οι Μπαζάκας και Μελισσόβας από τους Γιαννιώτες. Από τους Φαίακες 25 είχε ο Χονδρογιάννης, 14 ο Τζιανούμης και από 10 ο Τσενεμπής και ο Σέκας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Λέων Κέρκυρας με τον Χονδρογιάννη να ηγείται προηγήθηκε με 21-15 στο 10΄ με τους Μολοσσούς να είναι κακοί αμυντικά. Αυτό διορθώθηκε στη δεύτερη περίοδο με τη γιαννιώτικη άμυνα να δυναμώνει και τον Ζήση να "πυροβολεί" από την περιφέρεια (12 πόντοι με 4 τρίποντα. Ημίχρονο στο 39-28 υπέρ της ομάδας του Βασίλη Χατζή.

Ζήσης και Μελισσόβας οδηγούσαν την ομάδα τους στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να οικοδομούν μία καλή διαφορά 16 πόντων στο 30΄ (60-44). Στην τελευταία περίοδο οι Κερκυραίοι προσπάθησαν να μειώσουν φτάνοντας μέχρι και το -4 περίπου στο 35΄ όμως οι φιλοξενούμενοι με τους Χατζηαγοράκη και Μπαζάκα να βάζουν μεγάλα σουτ κατάφεραν να διαχειριστούν το παιχνίδι μέχρι το φινάλε φτάνοντας στη νίκη με 83-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 28-39, 44-60, 73-83

Διαιτητές: Ντάγκας-Μπουχαγιάρ

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος-Περούλης): Στεργίου Σ. 1, Στεργίου Λ. 3(1), Τσουκιάς 7(1), Σέκας 10(2), Γογγάκης, Τζιανούμης 14, Τσενεμπής Λ., Γαληνάκης 3(1), Τσενεμπής Γ. 10(2), Γραμμένος, Βλασερός, Χονδρογιάννης 25(2)

MetronGold Μολοσσοί (Χατζής): Βρασταμηνός 3(1), Κόρδας, Κατσίφης, Παλιόγλου 5(1), Ζήσης 30(5), Χατζηαγοράκης 3(1), Μελισσόβας 12, Μάκης 18, Μπαζάκας 12(2), Μάστορας