Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

Νίκη Λευκάδας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC 82-68: Ήττα στη Λευκάδα για τον άστοχο ΠΑΣ Γιάννινα

Την ήττα με σκορ 82-68 γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC σήμερα το μεσημέρι από τη Νίκη Λευκάδας σε παιχνίδι που διεξήχθη για την 4η αγωνιστική της Α1. Οι Γιαννιώτισσες παρά το γεγονός ότι είχαν τα ηνία με 44-42 στο ημίχρονο δεν είχαν καλή εικόνα στο δεύτερο μισό με την αστοχία από την περιφέρεια (6/28 τρίποντα) και τα λάθη (18) να μην βοηθούν ώστε να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ζιάκα με το επιμέρους σκορ να είναι 40-24.

Markovic με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ η καλύτερη του ΠΑΣ Γιάννινα, με την Πηλακούτα να ακολουθεί σε απόδοση έχοντας 12 πόντους και 7 ριμπάουντ όντας όμως επιδραστική κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Η Μαρίνη είχε 16 πόντους με μόλις 4/14 σουτ και 7 ριμπάουντ με τη Σαρηγιαννίδου να "αγγίζει" το double double με 13 πόντους, όντας επίσης άστοχη (5/16 σουτ) και 9 ριμπάουντ. Morra με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και Manis με double double με 20 πόντους και 15 ριμπάουντ οι δύο που ξεχώρισαν από τη Νίκη Λευκάδας. Διψήφια και η Rodriguez με 15 πόντους ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο μισό, με τη Ζιάκα να κάνει αρκετές δουλειές στο παρκέ έχοντας θετικό πρόσημο με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Με μία πολύ σημαντική απουσία παρατάχθηκε στο σημερινό παιχνίδι ο ΠΑΣ Γιάννινα καθώς ο coach Νανάκος δεν είχε στη διάθεσή του την Anacia Wilkinson. Δαμουλάκη, Μαρίνη, Asberry, Σαρηγιαννίδου και Πηλακούτα συνέθεσαν την αρχική 5άδα του έμπειρου coach ο οποίος τέθηκε αντιμέτωπος για πρώτη φορά με την περσινή του ομάδα.

Δυνατό ξεκίνημα από τις Επτανήσιες που προηγήθηκαν με 8-2 στο 3΄ έχοντας 3/4 σουτ. Η Πηλακούτα προσπάθησε από την αρχή να γίνει το σημείο αναφοράς στη ρακέτα του ΠΑΣ ο οποίος άρχισε να γίνεται πιεστικός στην περιφερειακή του άμυνα μετρώντας από νωρίς 4 κλεψίματα. Η Κύπρια center έκανε τη δουλειά επιθετικά με 3/4 δίποντα με την Μαρίνη με 1/2 βολές στη συνέχεια να φέρνουν τις φιλοξενούμενες μπροστά με 9-8 μετά από σερί 7-0. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν χτίζοντας μικρή διαφορά 4 πόντων (15-11) με την Manis να ανανεώνει 3 φορές επιθέσεις της ομάδας της όμως στην αντίπερα όχθη η Σαρηγιαννίδου άρχισε να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες ανεβάζοντας απόδοση. Ο προπονητής του ΠΑΣ ψήλωσε το σχήμα του προσπαθώντας να ελέγξει τα ριμπάουντ (9-4 σε εκείνο το σημείο) περνώντας στο "4" την Markovic και κατεβάζοντας στο "3" την Σαρηγιαννίδου. Η Βόσνια ψηλή προσαρμόστηκε γρήγορα στις ανάγκες του αγώνα (4 πόντοι και 4 ριμπάουντ) και μαζί με την Πηλακούτα (8 πόντοι και 5 ριμπάουντ) βοήθησαν τις φιλοξενούμενες να βρεθούν στο 20-18 στο 10΄.

Συνεχόμενες καλές άμυνες και 5 σερί πόντοι της Πράπα διατηρούσαν τον ΠΑΣ Γιάννινα στην πρωτοκαθεδρία με 25-20. Οι Γιαννιώτισσες τηρούσαν σωστές αποστάσεις στην επίθεση με την μπάλα να γυρνά ορθά (11 ασίστ) και το σκορ να είναι 34-25 στο 15΄. Ο coach Ζιάκας γύρισε την άμυνα σε ζώνη προσπαθώντας να βρει λύσεις με τη Νίκη Λευκάδας με επιμέρους 7-2 να μειώνει σε 36-32. Η Σαρηγιαννίδου πήγαινε συνεχώς στο επιθετικό ριμπάουντ κρατώντας ζωντανές κατοχές για την ομάδα της με τις Πηλακούτα και Markovic να είναι εξαιρετικά εύστοχες. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχες δεν άφηνα τον ΠΑΣ Γιάννινα να ξεφύγει με τις Morra, Manis και Παπαμαρκάκη να κάνουν ζημιά στη γιαννιώτικη άμυνα. 2/2 βολές από Asberry και Ζιάκα διαμόρφωσαν το σκορ του ημιχρόνου (44-42).

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στα τρία πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (50-49 ο ΠΑΣ) με τις κυανόλευκες με 3 λάθη σε σύντομο διάστημα να χάνουν τη συγκέντρωσή τους. Ένα σερί 5-0 της Νίκης με Mora και Manis την έφεραν στο 54-50 στο 24΄ με τον coach Νανάκο να αποσύρει λίγο μετά την Πηλακούτα προκειμένου να της δώσει ανάσες καθώς δεν είχε βγει καθόλου από το παρκέ μέχρι εκείνο το σημείο. Παρά τις προσπάθειες της πολύ καλής Markovic (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) η Νίκη Λευκάδας είχε ξεκάθαρα το μομέντουμ φτάνοντας να προηγηθεί με +10 μετά από τρίποντο της Rodriguez (64-54). Στο 30΄ το σκορ ήταν 65-54. 23-10 το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Ένα γρήγορο σερί που θα τον έφερνε ξανά κοντά έψαχνε ο ΠΑΣ Γιάννινα και το πέτυχε καθώς στο 31΄ με 5 αναπάντητους πόντους μείωσε σε 65-59. Οι Επτανήσιες αντέδρασαν άμεσα ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά στους 10 (69-59) με τις παίκτριες του Σταύρου Νανάκου να χάνουν κάποια ελεύθερα σουτ που θα μπορούσαν να μειώσουν την απόσταση. Μέχρι το -6 έφτασαν οι φιλοξενούμενες (69-63) με την Morra και την Τσαβόνι να κάνουν το 74-63 στο 36΄. Η αστοχία του ΠΑΣ από τα 6.75 συνέχιζε να είναι μεγάλη (μόλις 5/23 τρίποντα) και σε συνδυασμό με τα λάθη (5 στο δεκάλεπτο) αδυνατούσε να ροκανίσει τη διαφορά. Τελικό σκορ 82-68 με τον ΠΑΣ να υποχωρεί στο 1-3 και τη Νίκη να ανεβαίνει στο 2-3.

Για να δείτε την πλήρη στατιστική απεικόνιση πατήστε εδώ:

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 42-44, 65-54, 82-68

Διαιτητές: Τσάνταλη-Αγραφιώτης Γρ.-Κώνης

Νίκη Λευκάδας (Ζιάκας-Μελέτης): Morra 21 (2/2 τριπ., 8 ριμπ), Ζιάκα 7 (1/4 τριπ., 5 ριμπ., 5 ασ., 3 κλ.), Πολίτη 4, Γασπαράτου 5 (1/1 τριπ., 5 ασ.), Τσαβόνι 2, Παπαμαρκάκη 8 (2/4 τριπ., 3 ασ.), Rodriguez 15 (3/3 τριπ., 3 ασ., 3 ριμπ., 3 κλ.), Manis 20 (1/2 τριπ., 15 ριμπ., 3 ασ.)

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Νανάκος-Καρατζένης): Δαμουλάκη 4 (5 ασ.), Σαρηγιαννίδου 13 (2/9 τριπ., 9 ριμπ., 3 ασ.), Μαρίνη 16 (3/8 τριπ., 7 ριμπ., 3 ασ.), Πράπα 5(1), Ξανθοπούλου, Asberry 4 (5 ασ.), Πηλακούτα 12 (7 ριμπ.), Markovic 14 (10 ριμπ., 6 ασ.)