Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

Παναχαϊκή-Δόξα Πύρρου Άρτας 62-66: Με σούπερ τέταρτη περίοδο έφυγε με τεράστια νίκη από την Πάτρα

Μεγάλο διπλό πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα στην Πάτρα η Δόξα Πύρρου Άρτας με 66-62 στην έδρα της Παναχαϊκής κάνοντας το 2Χ2 στον 1ο όμιλο της National League 2.

Κομβικός Ilic με 24 πόντους, Μπάλλας με 12 και Ξιούρας με 11 τον ακολούθησαν. Γκόβας με 15, Νικολάου με 14 και Σαλάι με 11 ξεχώρισαν από τους Πατρινούς.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν μικρή διαφορά 3 πόντων στο 10΄ (24-21). Στη δεύτερη περίοδο οι Αρτινοί ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια έχοντας 1/12 τρίποντα με την Παναχαϊκή με επιμέρους 13-7 να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +9 (37-28 στο 20΄).

Στη συνέχεια του αγώνα η ομάδα του Τάκη Παππά το μάζεψε μειώνοντας σε 51-46 με τον Μοσχοβάκη με buzzer beater τρίποντο από τα 8 μέτρα να κάνει το 54-46 στο 30΄. Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά η Δόξα Πύρρου Άρτας κυριάρχησε με τους γηπεδούχους να μένουν από δυνάμεις. Ο Σταυρόπουλος με μεγάλο τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +5 λίγο πριν το φινάλε (63-58) με το τελικό σκορ να είναι το 66-62 και τους Αρτινούς να φεύγουν με ένα τεράστιο διπλό από την Πάτρα. 20-8 το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-28, 54-46, 62-66

Διαιτητές: Κηπώσης-Τσουρή-Γεωργόπουλος

Παναχαϊκή (Καλλίγας-Μενούνος): Μοσχοβάκης 5(1), Μπαλής 9, Καλογιάννης, Γιαννικόπουλος 6, Βανδώρος, Γκόβας 15(2), Αργυρόπουλος, Σαλάι 11, Μανωλάκης 2, Νικολάου 14(1)

Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς-Μάνθας): Ιωαννίδης 4(1), Γυφτοκώστας 3(1), Ξιούρας 11(1), Δόνος, Μπάλλας 12, Θώδης 7(1), Ilic 24, Σταυρόπουλος 5(1)