Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

Πάνθηρες Καβάλας-Ioannina WBC 65-29: Δεν έδειξε ανταγωνιστική εικόνα στην Καβάλα το Ioannina WBC

Δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστική εικόνα σήμερα το μεσημέρι στην Καβάλα το Ioannina WBC γνωρίζοντας την ήττα με 65-29.

Μουδιασμένα μπήκε στο παιχνίδι το Ioannina WBC έχοντας 0/4 σουτ και 3 λάθη με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να προηγηθούν με 6-0 στο 4΄. Η Κρητικού με floater έβαλε το πρώτο καλάθι της ομάδας της μειώνοντας σε 6-2 όμως μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου η ομάδα του Αρίστιππου Χαντέλη με επιμέρους 8-1 έφτασε διψήφια διαφορά (14-3 στο 10΄).

Στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι Πάνθηρες με σερί 13-0 ξέφυγαν με 27-3 με την Κρητικού στο 14΄ να βάζει με τρίποντο το πρώτο καλάθι της ομάδας της (27-6). Το ημίχρονο έκλεισε στο 33-7 με τις γηπεδούχες να έχουν επιβάλλει απόλυτα το παιχνίδι τους.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τις επιθετικές δυσκολίες να συνεχίζονται για το Ioannina WBC καθώς στο 24΄ το σκορ ήταν στο 43-10. Με την Μπαρτζώκα να βοηθά σημαντικά επιθετικά οι φιλοξενούμενες προσπαθούσαν να αυξήσουν τη συγκομιδή τους με τη διαφορά πάντως να συνεχίζει να βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα (48-16 στο 27΄).

Διαδικαστική ήταν η συνέχεια του αγώνα με τους Πάνθηρες Καβάλα να φτάνουν στην εύκολη νίκη με 65-29 και το Ioannina WBC να υποχωρεί στο 0-3.

Τα δεκάλεπτα: 14-3, 33-7, 55-18, 65-29

Διαιτητές: Τριανταφύλλου-Μαρτυγάκης

Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης-Λογοθέτης): Τσάντα 4, Παναγιωτίδου 7, Μαραβέγια 9(1), Τριανταφύλλου 9, Πετρουσέφσκα 1, Λυκάκη 17(1), Μαμαλίγκατζη 6(1), Συροπούλου 3, Παπαδοπούλου 9(1), Ποντικάκη, Βαμβακίδου.

Ioannina WBC (Τσιρώνης): Τσακτσίρα 5(1), Μπαρτζώκα 9(2), Βραταμηνού 2, Κρητικού 5(1), Γιωτίτσα 2, Δημητριάδου 3, Βλάχβεη, Φαγογένη, Καλαντζή 1, Μπεκρή 2, Ρίζου, Παπαδιά.