Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

Γλαύκος Έσπερος-ΑΓΣ Ιωαννίνων 97-39: Βαριά ήττα στην Πάτρα για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων

Βαριά ήττα γνώρισε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων στην πρεμιέρα της National League 2 με 97-39 στην έδρα του Γλαύκου Έσπερου ο οποίος από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στους Γιαννιώτες.

Τσατάλας με 12 πόντους ο μοναδικός διψήφιος από τους Γιαννιώτες. Από τον Γλαύκο Έσπερο 20 σημείωσε ο Καραλής, 12 ο Ροκανάς, 11 ο Μπαρδάκας και 10 ο Μαράντης.

Σε υψηλές πτήσεις οι γηπεδούχοι ήδη από την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 10΄ να είναι 30-7. Το ημίχρονο έκλεισε στο 49-13 με την παραγωγικότητα του ΑΓΣ Ιωαννίνων να μένει σε χαμηλά επίπεδα.

Ανάλογη ήταν και η συνέχεια με το 77-19 του 30΄ να αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα και το τελικό 97-39 να φέρνει την βαριά ήττα για τους Γιαννιώτες.

Την επόμενη Κυριακή ο ΑΓΣ Ιωαννίνων θα υποδεχθεί τον Αστέρα Τεμένης που σήμερα επιβλήθηκε της Παναχαϊκής.

Τα δεκάλεπτα: 30-7, 49-13, 77-19, 97-39

Διαιτητές: Ανδρεόπουλος-Πολάτογλου-Ρώτας

Γλαύκος Έσπερος (Πέτροβιτς): Τζερμπατζίδης 5(1), Καραλής 20(2), Κουνάδης 2, Θωμόπουλος 3, Ροκανάς 12(2), Πανόπουλος 9(2), Μαράντης 10(2), Αργυρόπουλος 9, Μπόγρης Λ. 8, Μπαρδάκας 11(1), Μπόγρης Γ. , Σερέτης 8.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Τασουλής 6, Ματσάγγας 4, Τσατάλας 12(1), Λούντζης 6(1), Μητρόπουλος, Σταθόπουλος 7(1), Πετρίδης 2, Παππάς 2, Θεοδωρόπουλος, Ντούμας, Τουλιάς, Σαββίδης.

φωτο: Δημήτρης Τρασάνης-Α.Ε. Γλαύκου Έσπερου ΑΟΠΑ Πάτρας