Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

Ioannina WBC-ΜΕΝΤ 49-55: Πάλεψε αλλά στο φινάλε ηττήθηκε

Ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για τη συνέχεια του πρωταθλήματος έδωσε σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο το Ioannina WBC κόντρα σε μία ομάδα με τους ίδιους στόχους, δηλαδή την παραμονή στην κατηγορία, όμως παρά την προσπάθεια που κατέβαλε δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με τις Θεσσαλονικείς να "σπάνε το ρόδι" με 55-49.

11 πόντους σημείωσε ο Κρητικού από τις Γιαννιώτισσες ενώ από τις φιλοξενούμενες 19 είχε η Στεργίου και 15 η πρώην παίκτρια της ομάδας, Ευγενία Παπαδοπούλου.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια με τις γηπεδούχες να έχουν προβάδισμα 2 πόντων στο ημίχρονο (34-32 στο 20΄) αλλά και στο 30΄ (42-40) και την ΜΕΝΤ με επιμέρους 15-7 στο τελευταίο δεκάλεπτο να φτάνει στην πρώτη της νίκη με 55-49.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 34-32, 42-40, 49-55

Διαιτητές: Γκαρτζονίκας-Πάνος

Ioannina WBC (Τσιρώνης): Τσακτσίρα 5(1), Μπαρτζώκα 8(2), Κρητικού 11(3), Βρασταμηνού 7(1), Γιωτίτσα 7(1), Δημητριάδου 2, Βλάχβεη 5(1), Φαγογένη 2, Ρίζου 2.

ΜΕΝΤ (Σαμαρά): Αθανασιάδου 7(1), Στεργίου 19(1), Παπαδοπούλου 15(2), Κανελλοπούλου 1, Βλαχοπούλου, Σέρα 7, Κλεισιάρη 6(2).