Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

Φαίακας Κέρκυρας-Κερκυραϊκός 80-75: Με ηγέτη Μαγκανά πήρε το τοπικό ντέρμπι

Την παρθενική του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Φαίακας Κέρκυρας επικρατώντας με 80-75 στο τοπικό ντέρμπι του Κερκυραϊκού.

Από τον Φαίακα ο Μαγκανάς ηγήθηκε έχοντας 25 πόντους εκ των οποίων οι 11 στην τελευταία περίοδο. Παπαγκίκας με 15, Αγιούς με 12 και Ούστογλου με 11 ξεχώρισαν ακόμα. Από τον Κερκυραϊκό 14 σημείωσε ο Πέττας, 13 ο Τρικαλιώτης και ο Ρουμελιώτης με τον Μπάρκα πρόσθεσαν από 10.

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν εξαιρετικό ρυθμό στην πρώτη περίοδο σημειώνοντας 27 πόντους, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 27-19. Ο Φαίακας συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο μέχρι και το ημίχρονο με το σκορ στο 20΄ στο 39-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 13 πόντους με τον Κερκυραϊκό παρόλα αυτά να επιστρέφει δυναμικά ισοφαρίζοντας σε 52-52. Στο 30΄ ο Φαίακας είχε μικρό προβάδισμα 5 πόντων (58-53). Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Μαγκανάς έδειξε τα ηγετικά του χαρακτηριστικά κουβαλώντας την ομάδα του στη νίκη. Η διαφορά παγιώθηκε μεταξύ 5-7 πόντων με το τελικό σκορ να είναι το 80-75.

Ο Φαίακας μετά το ρεπό του ανέβηκε στο 1-1 με τον Κερκυραϊκό να έχει πλέον 0-3 ρεκόρ.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 39-33, 58-53, 80-75

Διαιτητές: Ντάγκας-Ρούγκας

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Αγιούς 12, Γκιουλέας 9(1), Κακαρούγκας 3, Παπαγκίκας 15(1), Τσαλαπάγκας, Ούστουγλου 11, Χατζηιωάννου 5, Μαγκανάς 25(5)

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Τρικαλιώτης 13(3), Πετρόπουλος 5, Αλαμάνος 4, Πέττας 14(2), Αθανασίου 4, Μπάρκας 10(1), Περατινός 3(1), Μητρόπουλος 9, Μπουχαγιάρ, Ρουμελιώτης 13