Σάββατο 18 Μαρτίου 2023

Β.Α.Ο. Άρτας-ΠΑΣ Ναυπάκτου 55-49: Με ηγέτη τον Μπαρτζώκα έφτασε τις 6 νίκες ο Β.Α.Ο. Άρτας

Μία ακόμα νίκη γοήτρου πανηγύρισε ο εξαιρετικά φορμαρισμένος Β.Α.Ο. Άρτας που επικράτησε με 55-49 του ΠΑΣ Ναυπάκτου σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Νέο Τ9 Άρτας.

Μπαρτζώκας με 21 πόντους ο καλύτερος των νικητών ενώ από τη Ναύπακτο 20 σημείωσε ο Ασημακόπουλος και 12 ο Μίχος.

Χαμηλό το τέμπο από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους οδηγούμενοι από τους Ασημακόπουλο και Μίχο να έχουν ένα +3 στο 10΄ (11-8). Ο Β.Α.Ο. βελτίωσε σταδιακά την εικόνα του και με 16-7 επιμέρους σκορ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 24-18.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό για τις δύο ομάδες με τη Ναύπακτο να μένει κοντά στο σκορ καθώς στο 30΄ οι Αρτινοί είχαν διαφορά μόλις δύο πόντων (42-40). Με τον Μπαρτζώκα να κάνει τη διαφορά η ομάδα του Παναγιώτη Ασπρούδη έφτασε στη νίκη με 55-49.

Την τελευταία αγωνιστική ο Β.Α.Ο. Άρτας αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Α.Λ.Φ.Α. 93΄ ενώ ο ΠΑΣ Ναυπάκτου υποδέχεται τον Αίαντα Άρτας.

Τα δεκάλεπτα: 8-11, 24-18, 42-40, 55-49

Διαιτητές: Καννής-Μεγαπάνος

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Σταυραντώνης, Τσίκος 7(1), Γκαρτζονίκας, Τζελέπης 2, Μπαρτζώκας 21(1), Τσιώλας, Ψαθας 3(1), Γείτονας Χρ. 9(1), Δήμος, Σιάτης 2, Γείτονας Στ. 4, Γεωργάκης 7

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Λαούρδας, Καπετανάκης, Μίχος 12(1), Ζαμπάρας 2, Ασημακόπουλος 20, Κωστογιάννης 4(1), Μαντζαρίνης 1, Κούτρας 2, Σταμάτης 2, Βαρελάς 6, Παπαθανασίου