Σάββατο 18 Μαρτίου 2023

Αίας Άρτας-Γ.Ε. Αγρινίου 63-49: Πήρε τη νίκη και τη διαφορά ο Αίας (pics)

Πραγματοποιώντας μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 20-7 ο Αίας Άρτας επικράτησε σήμερα το απόγευμα με 63-49 της Γ.Ε. Αγρινίου στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Νέο Τ9 Άρτας φτάνοντας τις 10 νίκες, πιάνοντας τους Αγρινιώτες στη βαθμολογία καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά του 1ου γύρου.

Ζολώτας με double double με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα ο πολυτιμότερος του αγώνα, με τον Παπαμιχαήλ να είναι πρώτος σκόρερ με 19 πόντους έχοντας ακόμα 6 ριμπάουντ, 2 τάπες και 2 κλεψίματα. Από τους φιλοξενούμενους Σταμούλης με 15, Δάρλας με 14 και Τασόπουλος με 11 οι διακριθέντες.

Με τον Δάρλα να "πυροβολεί" από την περιφέρεια (3 τρίποντα) η Γ.Ε. Αγρινίου προηγήθηκε με 12-7 με τους γηπεδούχους με σερί 7-0 να προσπερνάνε με 14-12. Ένα τρίποντο του Σταμούλη ήταν το τελευταίο καλάθι της πρώτης περιόδου (15-14 η Γ.Ε. Αγρινίου στο 10΄).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία στο δεύτερο δεκάλεπτο με 21-17 με τον Αίαντα με νέο σερί 7-0 να κάνει το σκορ 24-21. Οι Αγρινιώτες είχαν τις απαντήσεις και με επιμέρους 9-2 βρέθηκαν στο +4 (30-26) με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-28.

Αίας Άρτας και Γ.Ε. Αγρινίου συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου (33-32 η Γ.Ε. Αγρινίου) με τους γηπεδούχους με πρωταγωνιστή τον Ζολώτα και άξιο συμπαραστάτη τον Παπαδημητρίου να ξεφεύγουν με 41-33. Οι παίκτες του Μιχάλη Σταμουλάκη με επιμέρους 9-2 το μάζεψαν στον πόντο στο 30΄ (43-42).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Αίαντα ο οποίος μετά το 46-45 των φιλοξενούμενων ήταν καταιγιστικός και με επιμέρους 18-3 μέχρι και το φινάλε του αγώνα έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με το τελικό 63-49.

Την τελευταία αγωνιστική ο Αίας ταξιδεύει στη Ναύπακτο ενώ η Γ.Ε. Αγρινίου φιλοξενεί τον Γρηγόρη Λιακατά.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 28-30, 43-42, 63-49

Διαιτητές: Διαμαντής-Γαληνάς Χρ.

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Βαρδής, Αποστολάκης 3(1), Μιχαήλ 8 (1/5 τρίπ., 5 ασ., 4 ριμπ., 2 κλ.), Κιούσης 1, Παπαδημητρίου 7 (11 ριμπ., 3 κλ.), Μπράμης, Παπαμιχαήλ 19 (1/8 τριπ., 6 ριμπ., 2 κλ., 2 κοψ.), Ζολώτας 16 (15 ριμπ., 4 κλ.), Καρανίκας, Γκολομάζος 4, Παπαρούνης 5(1)

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 11(1), Πολύζος 4, Καραγιάννης 2, Μητσοστέργιος 3(1), Σκορδόπουλος, Σταμούλης 15(3), Μακρής, Δάρλας 14(4), Σαλαγιάννης