Σάββατο 18 Μαρτίου 2023

Θρύλος Ιωαννίνων-Μολοσσοί 72-74: Ματσάρα με δραματικό φινάλε και νικητές του Μολοσσούς (vid)

Τεράστιο ντέρμπι διεξήχθη στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων με τους Μολοσσούς να επικρατούν με 74-72 του Θρύλου σε ένα παιχνίδι με μεγάλο σασπένς μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης.

Οι Μολοσσοί πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη φτάνοντας στο 6-9 μένοντας ζωντανοί στο κυνήγι της παραμονής. Ο Θρύλος από την άλλη υποχώρησε στο 5-9 έχοντας όμως ακόμα δύο παιχνίδια μπροστά του. Η ομάδα του Λευτέρη Κοσμά έχει παράπονα από τη διαιτητική δυάδα για τις δύο τελευταίες φάσεις καθώς διαμαρτύρεται για φάουλ του Τάσσου στο κλέψιμο πάνω στον Κυράννα που οδήγησε στο 74-72 μετά το έμμεσο τρίποντο του guard των Μολοσσών, ενώ διαμαρτύρεται και για την τελευταία φάση για φάουλ πάνω στην προσπάθεια για σουτ του Ιωαννίδη.

Ζήσης με 18 πόντους, Μάκης με 17 και Τάσσος με 13 οι καλύτεροι των Μολοσσών με τον Δεληγιάννη να κάνει επίσης καλή δουλειά οργανωτικά έχοντας και 9 πόντους. Από το Θρύλο 17 πόντους είχε ο Μπαζάκας, 15 ο Κυράννας, 12 ο Σκούμπος και από 9 οι Ιωαννίδης-Τζίμας.

Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία με 8-4 με τον Ζήση με τρίποντο να μειώνει σε 8-7. Στο 4΄ ο Θρύλος βρέθηκε στο +6 (13-7) και λίγο αργότερα έφτασε και σε double score (18-9) "χτυπώντας" στον αιφνιδιασμό. Οι Μολοσσοί αντέδρασαν με το 7-0 σερί που έτρεξαν μειώνοντας σε 18-16. Ο Μάκης έδωσε αρκετές λύσεις σε αυτό το διάστημα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Λευτέρη Κοσμά μπροστά με βραχεία κεφαλή (19-18 στο 10΄).

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες με το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι να έρχεται δια χειρός Τουλιά με σουτ πίσω από τα 6.75 (24-19). Ο Μάκης απάντησε άμεσα με τον ίδιο τρόπο μειώνοντας σε 24-22. Το πρώτο προβάδισμα των φιλοξενούμενων ήρθε με 1/2 βολές του Λάμπρου (25-24). Μέχρι και το ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν με τους Μολοσσούς να έχουν μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο 20΄ (32-30).

Με τον Ζήση να πρωταγωνιστεί στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μολοσσοί ξέφυγαν με +7 (47-40) με τον αρχηγό τους να έχει 11 μαζεμένους πόντους. Ο Τζίμας βγήκε μπροστά για το Θρύλο και με 5 σερί πόντους μείωσε σε 47-45. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +7 (53-46) φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της λίγο μετά, το +9 (58-49) μετά από καλάθι του Σιδηρόπουλου. Η ομάδα του coach Κοσμά με τον Κυράννα να πρωταγωνιστεί (5 πόντους) δεν άφησε τους Μολοσσούς να ξεφύγουν με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-53.

Σιδηρόπουλος και Βρασταμηνός με δύο τρίποντα έφεραν την ομάδα τους στο 63-55. Ο Θρύλος ήταν και πάλι εκεί μειώνοντας σε 64-60 ενώ λίγο μετά με τον Κυράννα να είναι "καυτός" προσπέρασε με 65-64. Ο πολύπειρος Δεληγιάννης με έμμεσο τρίποντο έκανε το σκορ 67-65 για τους Μολοσσούς με τον Μάκη να φέρνει τους "κίτρινους" στο +4 (69-65). Ο "μεστός" Ιωαννίδης διαβάζοντας πολύ σωστά ό,τι του έδινε η άμυνα των Μολοσσών μοίρασε δύο ασίστ, μία στον Μπαζάκα που ευστόχησε σε τρίποντο και μία στον Κυράννα στον αιφνιδιασμό με το σκορ να γίνεται 72-71 υπέρ του Θρύλου με 1:18 να απομένουν. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν την επόμενη άμυνα όμως τα βήματα με τα οποία χρεώθηκε ο Μπαζάκας διατήρησαν ίδιο το σκορ. Στην επόμενη φάση η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στο μακρινό σουτ του Μάκη. Με σωστή κυκλοφορία στην επίθεση του Θρύλου η μπάλα έφτασε στα χέρια του Κυράννα όμως ο Τάσσος έκανε το κλέψιμο, εν μέσω διαμαρτυριών για φάουλ από τους γηπεδούχους, με τον guard των Μολοσσών στον αιφνιδιασμό με έμμεσο τρίποντο να κάνει το 74-72.

Φτάνοντας στην τελευταία φάση του αγώνα το χρονόμετρο έδειχνε 20΄΄ όλα στη διάθεση των παικτών του Λευτέρη Κοσμά. Οι Μολοσσοί παρά το γεγονός ότι είχαν τη δυνατότητα να δώσουν δύο ομαδικά φάουλ δεν το έπραξαν, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα χέρια του Ιωαννίδη ο οποίος σηκώθηκε πίσω από τα 6.75 όμως δε βρήκε στόχο εκφράζοντας τις διαμαρτυρίες του για φάουλ του Τάσσου πάνω στο σουτ.

Το τελικό 74-72 έδωσε στους Μολοσσούς τη δυνατότητα να βελτιώσουν το ρεκόρ τους στο 6-9 και να περιμένουν τη 1η Απριλίου προκείμενου να αντιμετωπίσουν τη Νικόπολη Πρέβεζας. Από την άλλη ο Θρύλος, έχει πλέον ρεκόρ 5-9 και μπροστά του δύο ταξίδια στην Κέρκυρα, όπου θα αντιμετωπίσει Κερκυραϊκό και Λέοντα κατά σειρά, προκειμένου να παλέψει μέχρις εσχάτων για την παραμονή στην κατηγορία.