Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023

Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ: Τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου στους 3 ομίλους και η βαθμολογία

Η αυλαία έπεσε σε Β΄ και Γ΄ όμιλο με τον ΠΑΣ Γιάννινα και τους Κένταυρους Κέρκυρας να πανηγυρίζουν με κάθε επισημότητα την άνοδο στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Μοναδική εκκρεμότητα ο Α΄ όμιλος όπου την επόμενη Κυριακή Αίολος Αστακού και Κρόνος Αγρινίου θα αναμετρηθούν με έπαθλο την πρωτιά και το τελευταίο εισιτήριο ανόδου.

Στο Β΄ όμιλο ο ΠΑΣ Γιάννινα με δεύτερη σερί 100άρα επικράτησε με 102-50 του Αχιλλέα Νεοχωρίου ολοκληρώνοντας το πρωτάθλημα με ρεκόρ 11 νίκες και μόλις 1 ήττα. Μπουραντάς με 20 πόντους, Τσιμπέρης με 14, Τσίρμπας-Αναγνώστου με 13, Σταμέλος με 12 και Τριανταφυλλόπουλος με 11 οι διψήφιοι των "κυανόλευκων". Από τους Αρτινούς ο Παπαχρήστος είχε 13 πόντους.

Νίκη για τον Α.Ο. Κόνιτσας στο τελευταίο του παιχνίδι τη φετινή σεζόν με 66-52 επί του Α.Ο. Λούρου. Λυγούρας με 26 ο πρώτος σκόρερ των νικητών με τον Βλάχο να προσθέτει 12. Αναστασιάδης με 12, Ροπόκης και Καποτος με 11 ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους.

Στην 3η θέση με ρεκόρ 8-4 ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα ο Α.Ο. Πάργας που επικράτησε με 80-46 του Α.Ο. Φιλοθέης που έμεινε 4ος.

7. Α.Ο. Λούρου 11 (0-12)

*Ο Α.Ο. ΛΟΥΡΟΥ έχει -1 βαθμό λόγω μη προσέλευσης σε αγώνα την αγων. περίοδο 2021 – 2022.

7. Απόλλων Μεσολογγίου 13 (1-11)

*Ο Γ.Ο. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ έχει -1 βαθμό λόγω μη προσέλευσης σε αγώνα την αγων. περίοδο 2021 – 2022.

5. Ποσειδώνας Παξών 0 (0-8)

*Το σωματείο ΠΗΓΑΣΟΣ Ν. ΚΕΡΚΥΡΑΣ, έχει αφαίρεση ενός βαθμού λόγω μη προσέλευσης σε αγώνα της τρέχουσας αγων. περιόδου.