Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023

Αχιλλέας Νεοχωρίου-ΠΑΣ Γιάννινα 50-102: Εντυπωσιακό φινάλε στη σεζόν με 100άρα για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Με 100άρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ το νεανικό σύνολο του ΠΑΣ Γιάννινα κερδίζοντας εύκολα με 102-50 στην έδρα του Αχιλλέα Νεοχωρίου.

Με ρεκόρ 11-1 η ομάδα του Νίκου Πάνου κυριάρχησε σε ολόκληρη τη χρονιά και σιγά σιγά αρχίζει το σχεδιασμό για την επόμενη σεζόν που θα τη βρει στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Μπουραντάς με 20 πόντους, Τσιμπέρης με 14, Τσίρμπας-Αναγνώστου με 13, Σταμέλος με 12 και Τριανταφυλλόπουλος με 11 οι διψήφιοι των Γιαννιωτών. Από την ομάδα της Άρτας ο Παπαχρήστος είχε 13 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο είχαν βάλει στέρεες βάσεις νίκης προηγούμενοι με 42-21 στο 20΄.

Στη συνέχεια του αγώνα ο ΠΑΣ με τρομερό ρυθμό στην επίθεση (σημείωσε 33 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο) "καθάρισε" την υπόθεση νίκη φτάνοντας στο 75-36 στο 30΄. Τελικό σκορ 102-50 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να κατακτά την 11η νίκη του. Από την άλλη ο Αχιλλέας Νεοχωρίου ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην 6η θέση με ρεκόρ 3-9.

Τα δεκάλεπτα: 6-17, 21-42, 36-75, 50-102

Διαιτητές: Γαληνάς-Παπαδιώτης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Χαλκιάς): Σκληβανίτης 6, Τσώλης, Δήμος 5(1), Σιαπέρας 8(1), Ρούσσας 4, Αρχιμανδρίτης 5, Παπαχρήστος Ι. 2, Γεωργάκης 1, Παπαχρήστος Δ. 13, Ράγκος 3(1), Σούτα, Χαλκιάς 3(1)

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Παδιός 7(1), Τσίρμπας-Αναγνώστου 13(1), Παπαδόπουλος 5(1), Τσιμπέρης 14, Γκανιάτσας, Μπουραντάς 20(1), Κοτζαμάνης 4, Τριανταφυλλόπουλος Π. 11(1), Γιαννόπουλος Λ. 6, Σταμέλος 12, Τζαλοκώστας 6, Παπαναστασίου 4