Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2023

Ολύμπια Λάρισας-Ioannina WBC 62-57: Γνώρισε την πρώτη ήττα στο 2ο γύρο το Ioannina WBC

Το Ioannina WBC πάλεψε σήμερα το μεσημέρι στην έδρα της Ολύμπιας Λάρισας όμως τελικά γνώρισε την ήττα με 62-57. Αύτη ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα των Ιωαννίνων στο 2ο γύρο του πρωταθλήματος.

Ξανθοπούλου με 20 πόντους η πρώτη σκόρερ του Ioannina WBC με την Παπαδοπούλου να ακολουθεί έχοντας 17. Μεγάλη η απουσία της Ντόκου για τις φιλοξενούμενες η οποίες πάντως είχαν καλή και την Δημητριάδου με 9.

Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν πίσω στο τέλος της πρώτης περιόδου με 20-12 όμως δεν πτοήθηκαν καταφέρνοντας να το μαζέψουν καθώς με επιμέρους 16-10 μείωσαν στους 2 στο ημίχρονο (30-28 στο 20΄).

Το τρίτο δεκάλεπτο παρόλα αυτά δεν ήταν καλό για το Ioannina WBC που δέχθηκε αρκετούς πόντους με αποτέλεσμα η Ολύμπια Λάρισας να ξεφύγει με 10 πόντους στο τέλος του (53-43 στο 30΄). Παρά την προσπάθεια των παικτριών του Βαγγέλη Αυγερινού το σκηνικό δεν άλλαξε με τις γηπεδούχες να φτάνουν στη νίκη με 62-57.

Την επόμενη Κυριακή το Ioannina WBC θα κατακτήσει μία άκοπη νίκη καθώς η Λασσάνη Κοζάνης έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 30-28, 53-43, 62-57

Διαιτητές: Γκαρτζονίκας-Πάνος

Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Τζεμπελίκου 4, Χριστοφοράκη 13(3), Καρτσαμάρη 19(3), Λιάσκου, Μιχαηλίδου 7(2), Τίγκα 5(1), Κουτσουνούρη 14, Σταυροπούλου, Κοντίνη, Δήμα, Κανταρτζή, Κούτε.

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 20(4), Γιωτίτσα, Μάντζιου Ειρ. 3, Φαγογένη, Τσακτσίρα 3, Βρασταμήνου, Δημητριάδου 9, Παπαδιά, Δημοπούλου, Παπαδοπούλου 17(2), Μάντζιου Αν., Πανούτσου 5(1)