Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2023

Παραμυθιά-IBC 66-59: Με τη δύναμη της έδρας πήρε ένα ακόμα ηπειρώτικο ντέρμπι η Παραμυθιά

Πάθος, δύναμη, ενέργεια. 3 λέξεις που χαρακτηρίζουν το ηπειρωτικό ντέρμπι απόλυτα. Η γηπεδούχος ΚΑΕ Παραμυθιά έκανε το 2-0 με το IBC απόψε στο κλειστό της πόλης με 66-59 και "σκούπισε" τις ηπειρωτικές ομάδες στη κανονική διάρκεια.

Σωτηρίου "καυτός" και ηγέτης της προσπάθειας των "πρασίνων" με 23 πόντους, 3 τρίποντα, πολλή δουλειά σε επίθεση και καταπληκτικές άμυνες, άξια MVP του αγώνα, με όλους τους υπόλοιπους παίκτες που χρησιμοποίησε ο coach Μπάθας να είναι άξιοι συμπαραστάτες. Ξιούρας με 18 και Νταβουλτζόπουλος με 16 οι 2 που ηγήθηκαν της Γιαννιώτικης προσπάθειας.

Ένα ανοιχτό πρώτο δεκάλεπτο με την Παραμυθιά να έχει το -μικρό μεν- προβάδισμα από την αρχή με το σκορ στο 10' να κλείνει στο 23-20. Οι άμυνες έσφιξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά η Παραμυθιά δεν άφησε το προβάδισμα. Highlight του αγώνα και ίσως όλης της σεζόν το poster κάρφωμα του Krypci μπροστά στον Νταβουλτζόπουλο. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 35-33.

Ο κόσμος της Παραμυθιάς δεν άφησε κενή θέση σήμερα στο ΔΑΚ της πόλης και με "καυτή" ατμόσφαιρα έδωσε σημαντική ενέργεια στους παίκτες της ομάδας που στο 2ο ημίχρονο μπήκαν αποφασισμένοι να κερδίσουν το παιχνίδι.

Αξιοσημείωτο στο δεύτερο ημίχρονο το 0/15 (!) που είχαν οι φιλοξενούμενοι στα τρίποντα. Σωτηρίου και Κρικώνης οι κύριοι εκτελεστές των επιθέσεων στο δεύτερο ημίχρονο με τον Χάιδο και τον Ματσάγγα να βοηθάνε σε κομβικά σημεία του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο 4ο δεκάλεπτο μπροστά με 53-46. Το IBC έπαιξε το τελευταίο του "χαρτί" στη τελευταία περίοδο αλλά η Παραμυθιά δεν "λύγισε". Στην κρίσιμη στιγμή ο Χάιδος ευστόχησε σε 3/4 βολές και με 1/2 από την Σωτηρίου γράφτηκε το τελικό 66-59.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 35-33, 53-46, 66-59

Διαιτητές: Παπανικολάου Γ.-Λυγούρας

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 14(1), Ματσάγγας 2, Ψιλοδημητρακόπουλος 4, Βάτσιος, Μάλλιος 6, Κρικώνης 9(1), Σωτηρίου 23(3), Krypci 8

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 4, Νταβουλτζόπουλος 16, Ξιούρας 18(2), Στύλος 2, Βάσης 10, Πολύζος, Milanovic 3, Μπαρτζώκας 4, Δάσκαλος 2