Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2023

Σοφάδες-Α.Ε. Καναλακίου 73-45: Άντεξε για ένα ημίχρονο το Καναλάκι των σημαντικών απουσιών

Έχοντας τρεις σημαντικότατες απουσίες ταξίδεψε το Καναλάκι για να αντιμετωπίσει τους πρωτοπόρους Σοφάδες καθώς ο Νεκτάριος Βαβέτσης δεν είχε στη διάθεσή του τους Κακιούζη, Κασκάνη και Βασιλειάδη. Η ομάδα της Πρέβεζας ήταν ανταγωνιστική για κάτι παραπάνω από δύο δεκάλεπτα, δεδομένου και των μεγάλων απουσιών, γνωρίζοντας την ήττα με 73-45 από τους ποιοτικούς Σοφάδες.

Χρήστου με 16 πόντους, Ζεκιριέ με 11 και Πάνου με 10 οι 3 διψήφιοι από τους φιλοξενούμενους. Κακλαμάνος με 19, Αλεξιάδης με 16, Παπαϊωάννου και Θέος με 10 οι καλύτεροι των Θεσσαλών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Καναλάκι έμενε κοντά με τους Σοφάδες να βρίσκονται μπροστά με +3 στο 10 (19-16). Η ομάδα του coach Βαβέτση δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με το 35-27 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Σταδιακά, όπως ήταν και απολύτως φυσιολογικό λόγω και της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων, οι Θεσσαλοί εκμεταλλευόμενοι την ποιότητά τους έτρεξαν επιμέρους 22-8 φτάνοντας στο +22 στο 30΄ (57-35). Τελικό σκορ 73-45 με το Καναλάκι να υποδέχεται την επόμενη εβδομάδα τους Τιτάνες Παλαμά.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-27, 57-35, 73-45

Διαιτητές: Γεωργουσόπουλος-Κοντοστάθης

Σοφάδες (Παππάς-Ρίζος): Ανανωστόπουλος 5(1), Μπούχτης, Παππάς 6, Αποστολόπουλος, Αλεξιάδης 16(1), Παπαϊωάννου 10, Κακλαμάνος 19(3), Ζωιτσάκος Τρ., Θέος 10(1), Δίκαρος 7.

Α.Ε. Καναλακίου (Βαβέτσης): Τάτσης, Σταύρου 4, Ζεκιριέ 11(3), Αθανασίου, Χρήστου 16(1), Κολιούσης 4, Πάνου 10(1)