Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2023

Γ.Ε.Κ.-Λέων Κέρκυρας 41-92: Ανέβηκε στην 5η θέση με την 3η σερί νίκη του ο Λέων

Καταιγιστικός ήταν ο Λέων Κέρκυρας απέναντι στη Γ.Ε.Κ. των μόλις 6 παικτών επικρατώντας με 92-41. Αυτή ήταν η 5η νίκη για τον Λέοντα ο οποίος ανέβηκε στην 5η θέση του Βορείου ομίλου.

Από τον Λέοντα αγωνίστηκαν 12 παίκτες σκοράροντας μάλιστα όλοι τους. Τσουκιάς με 14, Γογγάκης με 12, Κάντας με 11 οι διψήφιοι των νικητών. Τσενεμπής με 11, Τζοβάρας με 10 και Γαληνάκης με 9 αυτοί που ξεχώρισαν από τη Γ.Ε.Κ. η οποία είχε στον πάγκο της τον coach Τσιώλη.

Από την αρχή του αγώνα ο Λέων ήταν το φαβορί για την αναμέτρηση και έδειξε κατευθείαν ότι θέλει τη νίκη προηγούμενος με 23-14 στο 10΄ ενώ στο ημίχρονο είχε ήδη αποσπαστεί με double score (54-27 στο 20΄).

Δεν άλλαξε το μοτίβο του αγώνα στη συνέχεια με τον Λέοντα να κλείνει την τρίτη περίοδο στο 75-32 και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το τελικό 92-41.

Το επόμενο Σάββατο ο Λέων Κέρκυρας θα αντιμετωπίσει τον Κερκυραϊκό ενώ η Γ.Ε.Κ. τον Ιόνιο.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 27-54, 32-75, 41-92

Διαιτητές: Διαμαντής-Ντάγκας

Γ.Ε.Κ. (Τσιώλης): Σαγιάς 7(1), Σιμώτας, Τσενεμπής 11(2), Πάλλης 4, Γαληνάκης 9(1), Τζοβάρας 10

Λέων Κέρκυρας (Χονδρογιάννης): Στεργίου Σπ. 8(1), Στεργίου Λ. 9(1), Τσουκιάς 14(2), Αγιούς 5(1), Σαγιάς 4, Γογγάκης 12(4), Ούστογλου 6, Κάντας 11(3), Τζιανούμης 6, Γιώργος 7, Κακιώνης 6, Χονδρογιάννης 4