Σάββατο 7 Ιανουαρίου 2023

Κερκυραϊκός-Αστράκα BC 65-60: Με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε στη νίκη ο Κερκυραϊκός

Εξ' αναβολής παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΚ Κέρκυρας με τον Κερκυραϊκό να επικρατεί με 65-60 της Αστράκας BC με ανατροπή.

Η Αστράκα είχε βρεθεί με διψήφιες διαφορές μπροστά στο πρώτο ημίχρονο μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με +9 όμως τελικά οι Φαίακες με επιμέρους 18-4 έκαναν την ανατροπή φτάνοντας στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

30 πόντους σημείωσε ο ηγέτης του Κερκυραϊκού, Χονδρογιάννης, με τον Ίσσαρη να είναι κομβικός με 13 με τους 9 να τους βάζει στο τελευταίο δεκάλεπτο. Από την Αστράκα ο Καλαϊτζής είχε 16 πόντους, ο Λούντζης 12, με τους Νυφαντή και Τάσσο να προσθέτουν από 11.

Φανταστικό ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο για τους Γιαννιώτες που κατάφεραν να προηγηθούν με 21-4 βρισκόμενοι στο +16 στο 10΄ (27-11). 11 πόντους μέτρησε ο Καλαϊτζής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο κρατώντας διψήφια απόσταση από τους Κερκυραίους (42-29 στο 20΄).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με Χονδρογιάννη και Πέτα κατάφεραν να μειώσουν στο -9 στο 30΄ (56-47) με την Αστράκα παρόλα αυτά να κρατά την τύχη στα χέρια της καταφέρνοντας να ανταποκριθεί στην αντεπίθεση του Κερκυραϊκού.

Παρόλα αυτά οι λίγες επιλογές στον πάγκο της Αστράκας (μόλις 8 παίκτες rotation λόγω απουσιών) φάνηκαν στη συνέχεια με τον Κερκυραϊκό να κρατά τους φιλοξενούμενους χωρίς καλάθι για περίπου 6΄. 18-4 το επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ίσσαρη να σημειώνει τους μισούς πόντους της ομάδας του όντας καθοριστικός και τον Κερκυραϊκό να φτάνει σε μία μεγάλη νίκη με ανατροπή με 65-60.

Στο 4-3 το ρεκόρ του Κερκυραϊκού και στο 2-5 αυτό της Αστράκας με την ομάδα του coach Γεωργίου να αντιμετωπίζει το επόμενο Σάββατο τον Φαίακα και τη γιαννιώτικη ομάδα να φιλοξενεί την Κυριακή τον πρωτοπόρο Ιόνιο.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 29-42, 47-56, 65-60

Διαιτητές: Καλαμαράς-Ντίσιος

Κερκυραϊκός (Γεωργίου-Καραγιάννης): Χονδρογιάννης 30(4), Σπίνουλας 3(1), Πέτας 6, Αθανασίου 3(1), Ίσσαρης 13(2), Περούλης 7, Παπαβλασόπουλος, Ρουμελιώτης 3(1)

Αστράκα BC (Καρατζένης): Τσουκανέλης 1, Νυφαντής 11(3), Καλαϊτζής 16(2), Κέφης 2, Τάσσος 11(1), Ασπιώτης 4, Φουρλάνης 3(1), Λούντζης 12