Σάββατο 7 Ιανουαρίου 2023

Βίκος Ιωαννίνων-Φίλιππος Βέροιας 85-65: Ιδανικό "ποδαρικό" στο 2023 για το Βίκο Ιωαννίνων

φωτο: Νίκος Ζήνας-Βίκος BC

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2023 ο Βίκος Ιωαννίνων επικρατώντας με 85-65 του Φιλίππου Βέροιας σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

21 πόντους σημείωσε ο Θοδωρής Τσιλούλης, 18 ο Γιώργος Μαυρογιάννης και 11 ο Δημήτρης Καλαμπάκας από τους νικητές. Ελευθεριάδης με 24 πόντους, Ξενιτίδης με 12 και Μπένας με 11 οι καλύτεροι των Μακεδόνων.

Μαυρογιάννης-Τσιλούλης-Καλαμπάκας-Πάτρας-Λαμπρόπουλος ήταν οι αρχικές επιλογές του Θωμά Κωστόπουλου. Σαφώς μουδιασμένες και επηρεασμένες οι δύο ομάδες μετά τη διακοπή περίπου 15 ημερών για τις γιορτές των Χριστουγέννων με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή στο 10΄ (19-18) με τον Μαυρογιάννη να μετρά 8 πόντους και τον Ελευθεριάδη 10 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Θεσσαλονικιός προπονητής είχε ανοίξει από νωρίς το rotation με τον Δήμο, που είχε περάσει στο παρκέ λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να δίνει ρυθμό στον επίθεση του Βίκου, ο οποίος κατάφερε να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των 15 πόντων με την πίεση στην άμυνα είναι βασικό χαρακτηριστικό. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 44-34 με του Γιαννιώτες να έχουν το +10 στο ημίχρονο.

Με σαφή πρόθεση να περάσει η μπάλα στο ζωγραφιστό ξεκίνησε την τρίτη περίοδο ο Βίκος Ιωαννίνων που δεν είχε στη διάθεσή του τον Βασίλη Πάτρα για το δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Στο 24΄ το σκορ ήταν 48-44 μετά από 10-4 επιμέρους του Φιλίππου Βέροιας. Βρίσκοντας λύσεις πίσω από τα 6.75 με τους Μαυρογιάννη και Τσιλούλη οι Γιαννιώτες περίπου 3΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκαν εκ νέου πάνω από τους 10 (60-49). Η άμυνα έσφιξε για τα καλά με την παρουσία του Αναγνωστάκη να είναι καθοριστική όπως και η ευστοχία από το τρίποντο με την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου με επιμέρους 13-2 να ξεφεύγει με +22 στο 30΄ (73-51). 15 πόντους σημείωσε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τσιλούλης.

5-0 σερί των γηπεδούχων έκανε το σκορ 78-51 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου με τη διαφορά να έχει ανοίξει για τα καλά και το νικητή να έχει ουσιαστικά κριθεί. Τα πράγματα δεν άλλαξαν μέχρι και το τέλος του αγώνα με το τελικό 85-65 να δίνει την 9η νίκη στο Βίκο Ιωαννίνων

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 44-34, 73-51, 85-65

Διαιτητές: Παπαθανασίου Κ.-Αγραφιώτης Γρ.-Βασιλόπουλος

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αναγνωστάκης 4, Μαυρογιάννης 18(2), Ιωαννίδης 9, Αποστολίδης, Τσιλούλης 21(3), Πάτρας 8(2), Δήμος 9(1), Καλαμπάκας 11(2), Λαμπρόπουλος, Σταυρόπουλος 3(1), Κοτσάνος 2

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 7(1), Ιγγλέζος, Καραγιώργος 2, Νικάι, Δημάλης, Ελευθεριάδης 24(2), Ξενιτίδης 12(1), Κωνσταντινίδης 3, Κάτζος 7(1), Μπένας 10