Σάββατο 7 Ιανουαρίου 2023

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 81-60: Δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός στη Θεσσαλονίκη

Ήττα με σκορ 81-60 γνώρισε σήμερα το μεσημέρι ο ΠΑΣ Γιάννινα από τον ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena μένοντας από το δεύτερο δεκάλεπτο αρκετά πίσω στο σκορ όντας αναγκασμένος να κυνηγά μεγάλες διαφορές.

Marina Ewodo με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, Terae Briggs με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες και Ντίνα Σαρηγιαννίδου με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ οι καλύτερες του ΠΑΣ Γιάννινα. Από τον ΠΑΟΚ πολυτιμότερη ήταν η Ευγενία Κολλάτου με 17 πόντους, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα με τη Χρύσα Κιλαζίδου να ακολουθεί σε απόδοση με 13 πόντους, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα. Octavia Wilson με 16 πόντους και 4 κλεψίματα, Ρέα Καρλάφτη με 14 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, Zada Williams με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ και Μαρία Κατσαμούρη με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ ξεχώρισαν ακόμα από τις νικήτριες.

Στο δεύτερο παιχνίδι της με τη φανέλα του ΠΑΣ Γιάννινα η Δήμητρα Γκιζάνη ξεκίνησε στην αρχική 5αδα μαζί με τις Κατερίνα Μαρίνη, Ασπασία Καλαμπάκου, Ντίνα Σαρηγιαννίδου και Marina Ewodo. Ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά εύστοχος στο ξεκίνημα καθώς με 3/3 δίποντα και 3/4 βολές προηγήθηκε με 9-4. Με επιμέρους 6-2 ο ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε στον πόντο στο 5΄ (11-10) με τις γηπεδούχες στη συνέχεια "χτυπώντας" στο ανοιχτό γήπεδο να κάνουν το 15-10. Ο ΠΑΣ ήταν άστοχος μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να βρίσκεται σε double score στο 10΄ (24-12).

Χωρίς ρυθμό επιθετικά οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με το σκορ στο 13΄ να είναι 25-12. Ο ΠΑΟΚ μέχρι το 14΄ έκανε το 30-12 ανοίγοντας τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα. Η Briggs ήταν αυτή που σημείωσε τους πρώτους πόντους του ΠΑΣ (33-15) ο οποίος όμως είχε μείνει πάρα πολύ χαμηλά επιθετικά σουτάροντας με μόλις 25.9% (7/27). Ο "Δικέφαλος του Βορρά" είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του κάνοντας το σκορ 44-17 έχοντας 6/10 τρίποντα και 9/16 δίποντα. Η Σαρηγιαννίδου "έσπασε το ρόδι" σημειώνοντας το πρώτο τρίποντο της ομάδας της (1/13) όμως η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στο ημίχρονο ήταν μεγάλη (47-26 στο 20΄).

Στο 25΄ η διαφορά παρέμενε σε μεγάλα επίπεδα (56-33) με την Ewodo να είναι η καλύτερη του ΠΑΣ Γιάννινα (16 πόντοι) όμως αυτό να μην αλλάζει την εικόνα του αγώνα (64-39 στο 28΄). Το σκορ στο 30΄ ήταν 66-43 με τις παίκτριες του Τζον Μαργαρίτη να είναι σαφώς καλύτερες στο τρίτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ βέβαια να διαχειρίζεται σωστά το παιχνίδι λόγω και της μεγάλης διαφοράς που είχε "χτίσει" από νωρίς.

Η Κολλάτου με μαζεμένους πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο συνέχιζε να είναι η καλύτερη των γηπεδούχων με μία εξαιρετικά γεμάτη εμφάνισή (71-48). Ο ΠΑΣ μείωσε κάτω από τους 20 (73-54) φτάνοντας μέχρι το -17 (77-60 στο 39΄). Τελικό σκορ 81-60 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να γνωρίζει την ήττα έχοντας πλέον ρεκόρ 3-11 και την επόμενη αγωνιστική να αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Ελευθερία Μοσχάτου.