Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2023

Γ.Ε.Κ.-Κερκυραϊκός 57-67: Εδραιώθηκε στην 3η θέση "βυθίζοντας" περισσότερο τη Γ.Ε.Κ. ο Κερκυραϊκός

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 19-4 ο Κερκυραϊκός κατάφερε να κατακτήσει τη νίκη με 67-57 επί της Γ.Ε.Κ.

Περούλης με 23 πόντους ο καλύτερος του Κερκυραϊκού με τους Σπίνουλα και Ίσσαρη να προσθέτουν από 13. Πολύ καλό ντεμπούτο από τον Τζοβάρα που είχε 17 πόντους όπως και από τον Σαγιά που σημείωσε 14 με τον Καραγιάννη να έχει 16.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν άκρως ανταγωνιστικό με το σκορ στο 10΄ να είναι στο 15-14 υπέρ της ομάδας του Γεωργίου. Τα ηνία στο σκορ άλλαξαν αρκετές φορές κάτοχο στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-34.

Η τρίτη περίοδος ήταν το κομμάτι του αγώνα που ουσιαστικά έκρινε σε μεγάλο βαθμό το νικητή καθώς ο Κερκυραϊκός με 19-4 επιμέρους ξέφυγε με +16 στο 30΄ (54-38). Οι παίκτες του Γεωργίου διαφύλαξαν σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας στη νίκη με 67-57.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Κερκυραϊκός βελτιώθηκε στο 6-3 βρισκόμενος μόνος στην 3η θέση του Βορείου ομίλου και την επόμενη αγωνιστική έχει το ρεπό του. Από την άλλη η Γ.Ε.Κ. με ρεκόρ 1-8 πολύ δύσκολα πλέον μπορεί να παραμείνει στην κατηγορία και το επόμενο Σάββατο θα ταξιδέψει στα Ιωάννινα για να αντιμετωπίσει τους Μολοσσούς.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 34-35, 38-54, 57-67

Διαιτητές: Ντάγκας-Ρούγκας

Γ.Ε.Κ. (Αλεξίου): Ντρίτσος, Καραγιάννης 16(1), Τσενεμπής, Σαγιάς 14, Σιμώτας, Παπαγκίκας 7, Πάλλης, Γαληνάκης 3, Τζοβάρας 17(1)

Κερκυραϊκός (Γεωργίου-Καραγιάννης): Παπαβλασόπουλος 3(1), Τρικαλιώτης, Σπίνουλας 13(1), Αλαμάνος, Πέτας 7(1), Αθανασίου 2, Ίσσαρης 13(1), Περούλης 23(2), Μητρόπουλος, Περατινός, Ρουμελιώτης, Θεόδοτος 6