Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022

Ioannina WBC-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 60-46: Σπουδαία νίκη για το Ioannina WBC (pics, vid)

φωτο: Θανάσης Παππάς

Την ανοδική του πορεία επιβεβαίωσε σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο το Ioannina WBC επικρατώντας με 60-46 της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 4-3.

Στέλλα Ξανθοπούλου με 15 πόντους, Άννα Μάντζιου με 13, Ευγενία Παπαδοπούλου και Θάλεια Τσακτσίρα με 10 η 4άδα που ξεχώρισε από τις νικήτριες.

Τα κορίτσια του Βαγγέλη Αυγερινού προηγήθηκαν με 6-2 στο ξεκίνημα με ένα τρίποντο της Τσακτσίρα και ένα γκολ φάουλ της Ξανθοπούλου. Το Ρύσιο είχε τις απαντήσεις καθώς με σερί 7-0 έκανε το σκορ 9-7. Μετά το time out του coach των γηπεδούχων η άμυνα γύρισε σε ζώνη με τα πρώτα προβλήματα όσον αφορά τα φάουλ που είχαν φορτωθεί Παπαδοπούλου και Πανούτσου να είναι υπαρκτά (από 2 φάουλ). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τις φιλοξενούμενες μπροστά με 12-11.

Σερί 5-0 των γηπεδούχων μέχρι και το 13΄ τις έφερε στην πρωτοπορία με 16-12. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε και με επιμέρους 10-3 βρέθηκε στο 22-19. Ένα time out του coach Αυγερινού ήταν ικανό ώστε να αφυπνιστούν οι παίκτριες του. 13-0 σερί έτρεξε το Ioannina WBC μέχρι και το φινάλε του ημίχρονου κάνοντας το σκορ 32-22. Κομβικές σε αυτό το καλό διάστημα Παπαδοπούλου-Ξανθοπούλου και φυσικά η Μάντζιου αμυντικά και επιθετικά (2/2 τρίποντα).

Το Ioannina WBC διατηρούσε σταθερά τη διαφορά γύρω στους 10 πόντους μέχρι και το 25΄ (36-26). Ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων ήταν αρκετό ώστε να τις φέρει στο +16 (44-28) με τον Βαγγέλη Αυγερινό να βλέπει τις παίκτριές του να παίζουν υποδειγματική άμυνα με την παρουσία της Παπαδοπούλου να είναι καταλυτική. Ένα τρίποντο της Μάντζιου "έγραψε" το 47-28 με τις Γιαννιώτισσες να έχουν κρατήσει πολύ χαμηλά το Ρύσιο (μόλις 6 πόντοι στην περίοδο).

Για παραπάνω από 4΄ το Ioannina WBC δε βρήκε το δρόμο προς το καλάθι με την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου να μειώνει με σερί 6-0 σε 47-34. Παπαδοπούλου και Ξανθοπούλου έδωσαν μεγάλες μάχες στα ριμπάουντ με τις γηπεδούχες να κρατιούνται σε απόσταση ασφαλείας (51-38 στο 37΄). Η Τσακτσίρα ευστοχώντας σε 1 από τις βολές που εκτέλεσε έγινε διψήφια επιβεβαιώνοντας με τον καλύτερο τρόπο μία πολύ καλή εμφάνιση εκτελεστικά και οργανωτικά. Τελικό σκορ 58-44 με την ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού να κατακτά την 3η σερί νίκη της και 4η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα.

Η παρουσία της Στέλλας Ξανθοπούλου ήταν ζωτικής σημασίας για τις Γιαννιώτισσες. Πέρα από τους 15 πόντους που σημείωσε "καθάρισε" πολλά αμυντικά ριμπάουντ αποτελώντας πυλώνα για την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΙΔΕΣ

Ήρθε από τον πάγκο προσφέροντας παραγωγικά λεπτά στην ομάδα της. Ο λόγος για την Άννα Μάντζιου που σημείωσε 13 πόντους.

Η Θάλεια Τσακτσίρα ήταν από τις βασικές πρωταγωνίστριες της σημερινής νίκης με 10 πόντους και σωστή οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας της.

Η επιστροφή της Ευγενίας Παπαδοπούλου "θωράκισε" τη ρακέτα του Ioannina WBC με πολλές κερδισμένες "μάχες" στους αιθέρες και 10 πόντους στο ενεργητικό της.

Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και κυρίως η σούπερ άμυνα που έπαιξαν οι παίκτριες του Βαγγέλη Αυγερινού έβαλαν τις βάσεις για την 4η νίκη. 15-6 το επιμέρους σκορ με το +19 στο 30΄ να φέρνει σε πλεονεκτική θέση το Ioannina WBC.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 32-22, 47-28, 60-46

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Χάνος

Ioannina WBC (Αυγερινός): Γιωτίτσα 4, Μπαρτζώκα 2, Τσακτσίρα 10(3), Βρασταμηνού 2, Δημητριάδου 2, Παπαδιά, Δημοπούλου, Παπαδοπούλου 10, Μάντζιου Αν. 13(3), Πανούτσου 2, Ξανθοπούλου 15, Μάντζιου Ειρ.

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μαυρίδης): Τσαλοπούλου 14(1), Τσιρίνη, Θώμογλου 5(1), Κουλακιώτη 7, Καζαντζή 11(2), Τζίκου 5, Παπαδάκη 4, Αξιλιθιώτη, Αθιανά