Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022

Εσπερίδες Καλλιθέας-ΠΑΣ Γιάννινα 96-55: Βαριά ήττα για τον ΠΑΣ Γιάννινα από τις Εσπερίδες

φωτο: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Βαριά ήττα γνώρισε σήμερα το μεσημέρι στην Αθήνα ο ΠΑΣ Γιάννινα από τις Εσπερίδες Καλλιθέας με το τελικό 96-55 να τον φέρνει στο 2-7.

23 λάθη είχε η ομάδα του John Μαργαρίτη έναντι μόλις 8 των Εσπερίδων και παρά το μεγάλο αριθμό ασίστ που μοίρασε (23) τα τόσα πολλά λάθη δεν της επέτρεψαν να βρει επιθετικό ρυθμό. Η αθηναϊκή ομάδα σούταρε 13/28 τρίποντα έναντι μόλις 3/12 του ΠΑΣ με τις βολές να αποτελούν επίσης "αχίλλειο πτέρνα" των φιλοξενούμενων έχοντας 8/16.

Τραγικό δεύτερο ημίχρονο για τις "κυανόλευκες" με το επιμέρους σκορ να είναι 48-14 υπέρ των Εσπερίδων. Η Effa ήταν η μοναδική που ξεχώρισε έχοντας 28 πόντου και 8 ριμπάουντ με την Ewodo να την ακολουθεί με 11 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Woolfolk με 26 πόντους, 5 κλεψίματα και 3 ασίστ και Virjoghe με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 τάπες, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ οι καλύτερες των γηπεδούχων. Higgins με 16, Κορρέ με 13 και Πρίφτη με 10 ήταν ακόμα διψήφιες από τις νικήτριες.

Κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες με τις Εσπερίδες να έχουν βραχεία κεφαλή στο 4΄ (9-8) και τη Woolfolk να έχει τους 6 από τους 9 πόντους της ομάδας της. Ο ΠΑΣ πήρε στιγμιαία το προβάδισμα με καλάθι της Effa (10-9) όμως οι γηπεδούχες με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Woolfolk προσπέρασαν με 15-10 με την Αμερικανίδα να φτάνει τους 12 πόντους. Η αντίδραση των "κυανόλευκων" ήταν επιμέρους 9-4 με το παιχνίδι να έρχεται στην απόλυτη ισορροπία (19-19). Το σκορ πήγε ψηλά καθώς η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 27-24 υπέρ των Εσπερίδων. Πολύ καλή η Effa για τον ΠΑΣ που είχε τους 13 από τους 24 πόντους με 6/8 σουτ με την Μαρίνη να έχει μοιράσει 4 ασίστ.

Τα μακρινά σουτ συνέχιζαν να βρίσκουν στόχο για τις Εσπερίδες οι οποίες με επιμέρους 8-2 έφτασαν στο +9 στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου (35-26). Μέχρι και το 15'  οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να το μαζέψουν στον πόντο (36-35) με την Effa να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς. Η Woolfolk έπιασε ξανά δουλειά και μαζί με τη Higgins βοήθησαν την ομάδα τους με επιμέρους 10-2 να χτίσει διαφορά 9 πόντων (46-37). Οι Γιαννιώτισσες στηριζόμενοι ξανά στην Effa μείωσαν σε 48-41 στο 20΄ με την forward του ΠΑΣ να έχει 22 πόντους στο πρώτο μισό μαζί με 5 ριμπάουντ.

Το 7-0 σερί με το οποίο ξεκίνησε η τρίτη περίοδος είχε ως αποτέλεσμα οι Εσπερίδες να ξεφύγουν με 55-41. Οι φιλοξενούμενες έμειναν πολύ χαμηλά με το επιθετικό ταλέντο της αθηναϊκής ομάδας να είναι ξεκάθαρο και το σκορ στο 30΄ να πηγαίνει στο 73-50.

Η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 30 πόντους (81-51 στο 33΄). Κάπου εκεί ουσιαστικά είχε εξανεμίσει οποιαδήποτε πιθανότητα επιστροφής για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο παιχνίδι με τις Εσπερίδες να φτάνουν στο 96-55 και την 5η τους νίκη στο πρωτάθλημα. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γεγονός ότι ο προπονητής του ΠΑΣ αναγκάστηκε να παίξει στα τελευταία περίπου 4΄ με μόλις 4 παίκτριες καθώς μετά τον τραυματισμό της Τζήμου σε προσπάθειά της για σουτ και με τις Σαρηγιαννίδου, Briggs, Effa να έχουν αποβληθεί με 5 φάουλ και την Καλαμπάκου με 2 τεχνικές ποινές δεν είχε άλλη παίκτρια να χρησιμοποιήσει.