Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022

Φαίακας Κέρκυρας-Νικόπολη Πρέβεζας 51-63: Πήρε μεγάλο προβάδισμα για τη 2η θέση η Νικόπολη

Μεγάλη νίκη που της δίνει προβάδισμα για τη 2η θέση και την πρόκριση στα playoff πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα στην Κέρκυρα η Νικόπολη επικρατώντας με 63-51 του Φαίακα.

Τσιτσώνης με 17 πόντους, Νίκας με 13 και Κοντογιάννης με 11 ξεχώρισαν από την ομάδα του Σπύρου Πολίτη. Στεμπάρι με 14, Περούλης, που επέστρεψε στη δράση μετά από καιρό με 11, και Λινάρδος επίσης με 11 διακρίθηκαν από πλευράς Φαίακα. Το πρώτο του παιχνίδι τη φετινή σεζόν με την ομάδα του Παναγιώτη Κοντογιάννη έπαιξε και ο Σπιτιέρι.

Όπως αναμένονταν και πριν το τζάμπολ το παιχνίδι ήταν κλειστό στη μεγαλύτερη διάρκειά του με τη Νικόπολη να παίρνει τη διαφορά ουσιαστικά στο τέλος. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα 4 πόντων στο 10΄ (14-10).

Τα τελευταία 5΄ της δεύτερης περιόδου ήταν ένα καλό κομμάτι του αγώνα για τους Πρεβεζιάνους καθώς κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με διαφορά 6 πόντων (32-26 στο 20΄).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φαίακας επέστρεψε δριμύτερος με αποτέλεσμα το ματς να γίνει εκ νέου ντέρμπι (42-42 στο 30΄) για να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου η Νικόπολη ήταν αυτή που είχε τον πρώτο αλλά και τον τελευταίο λόγο.

Με σερί 5-0 στο ξεκίνημα πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ καταφέρνοντας να διατηρεί μια διαφορά 3-5 πόντων. Μάλιστα στα τελευταία 5΄ ο coach Πολίτης είδε τους δύο ψηλούς του, Κοντογιάννη και Δούβλη, να αποβάλλονται με 5 φάουλ ενώ το ίδιο είχε γίνει και από πλευράς Φαίακα με τον Χατζόπουλο. Το σχήμα με τον Νίκα στη θέση "5" και ουσιαστικά 4 περιφερειακούς ταίριαξε καλά στη Νικόπολη που πήρε αρκετά από πολλούς και στο τελευταίο δίλεπτο "καθάρισε" την υπόθεση νίκη με το 63-51 να της δίνει την 4ο φετινό ροζ φύλλο.

Στο 4-1 το ρεκόρ των Πρεβεζιάνων που την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται τη Γ.Ε.Κ. Από την άλλη ο Φαίακας Κέρκυρας βρίσκεται πλέον στο 3-3 και την επόμενη εβδομάδα έχει το αγωνιστικό του ρεπό.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 26-32, 42-42, 51-63

Διαιτητές: Πλιάκος-Ντίσιος

Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Μουρμούρης 4(1), Σέκας, Λινάρδος 11(2), Κακαρούγκας, Σπιτιέρη 6, Στεμπάρι 14, Περούλης 11(3), Χατζόπουλος 5, Κρασακόπουλος

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Καλόγηρος 2, Κοντογιάννης 11, Τσεκούρας, Τσιτσώνης 17(4), Ζαλοκώστας 8(2), Ζάχος 2, Νίκας 13(2), Διαμάντης 4(1), Δούβλης 6