Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022

Λέων Κέρκυρας-Αστράκα BC 62-66: Νίκη ψυχολογίας για την Αστράκα που φώναξε πως είναι "εδώ"

Η Αστράκα δήλωσε πως είναι "εδώ" σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΚ Κέρκυρας επικρατώντας του Λέοντα με 66-62 κατακτώντας τη 2η συνεχόμενη νίκη της. Αυτό ήταν το πρώτο "διπλό" των Γιαννιωτών στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Πρώτος σκόρερ με 25 πόντους ήταν ο Δημήτρης Τάσσος, με τον Θέμη Καλαϊτζή να ακολουθεί έχοντας 12. Από πλευράς Λέοντα Κάντας με 14 πόντους, Χονδρογιάννης και Γιώργος με 10 ήταν οι 3 που διακρίθηκαν.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστικό ενδεικτικό της σπουδαιότητας του συγκεκριμένου αγώνα. Το σκορ στο 10΄ ήταν 19-19 με το πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται βρίσκοντας την Αστράκα μπροστά με βραχεία κεφαλή (39-38) και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να προηγηθούν και με +8 (35-27) με τους Κερκυραίους όμως με επιμέρους 11-4 να το μαζεύουν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λέων προσπάθησε να περιορίσει τη δράση του Καλαϊτζή καταφέρνοντας παράλληλα να έχει τα ηνία με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (54-53 στο 30΄).

Η τελευταία περίοδος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με τις δύο ομάδες πολύ κοντά στο σκορ και τις εναλλαγές στην πρωτοκαθεδρία να είναι πολλές. Το 56-55 από καλάθι του Αγιούς έγινε 58-56 υπέρ της Αστράκας με τρίποντο του Τάσσου. Ο Γιώργος απάντησε με τον ίδιο τρόπο με τον Μπάνο με 1/2 βολές να κάνει το 60-58 υπέρ των γηπεδούχων. Η Αστράκα ισοφάρισε σε 60-60 με τον Νυφαντή μετά από ασίστ του Τσουκανέλη φτάνοντας και στο +3 με σερί πόντους του Τάσσου (βολή από τεχνική ποινή και drive). Ο Κάντας έδωσε επιθετική "πνοή" στην ομάδα του (63-62) όμως ο Τάσσος ήταν ξανά εκεί κάνοντας το 65-62 μετά από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε. Το τελικό 66-62 ήρθε από 1/2 βολές του Καλαϊτζή.

Σπουδαία νίκη για την Αστράκα που βελτίωσε το ρεκόρ της στο 2-4 κάνοντας το 2/2 με τον Ντίνο Σταυρόπουλο στον πάγκο της. Ο Λέοντας από την άλλη υποχώρησε στο 2-5.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-39, 54-53, 62-66

Διαιτητές: Θώμος Ν.-Γκούμας

Λέων Κέρκυρας (Παπαϊωάννου): Στεργίου Σ. 9(1), Στεργίου Λ., Αγιούς 4, Γογγάκης 1, Ούστογλου 3, Κάντας 14(2), Τζιανούμης 2, Γιώργος 10(1), Μπάνος 9, Χονδρογιάννης 10(1)

Αστράκα BC (Σταυρόπουλος-Καρατζένης): Τσουκανέλης 5(1), Τασιούλας, Νυφαντής 4, Καλαϊτζής 12, Τώνης 6(2), Αντωνίου 3(1), Τάσσος 25(2), Ασπιώτης 4, Φουρλάνης, Λούντζης 7(1), Μελισσόβας, Σιουμάλας