Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022

Α.Ο. Φιλοθέης-Α.Ο. Λούρου 63-50: Με μεγάλο τέταρτο δεκάλεπτο κατέκτησε την 2η νίκη του

Τη 2η νίκη του στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε ο Α.Ο. Φιλοθέης επικρατώντας σήμερα το μεσημέρι με 63-50 του Α.Ο. Λούρου διατηρώντας παράλληλα το εντός έδρας αήττητο.

Μοιρασμένοι οι πόντοι για την ομάδα του Μάριου Ζολώτα με τον Φουρκή να έχει 13 και τους Γάκη και Μπαρκούζο από 10. Χαράλαμπος και Ροπόκης με 12 οι δύο διψήφιοι από το Λούρο.

Χαμηλό το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να έχουν διαφορά 3 πόντων στο 10΄ (11-8) και τη Φιλοθέη να αντιδρά και με πρωταγωνιστές τους Φουρκή, Λάμπρου και Βλάχο πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με 29-23.

Ο Λούρος είχε τις απαντήσεις καθώς κατάφερε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο βρισκόμενος μπροστά με βραχεία κεφαλή στο 30΄ (41-40). Οι Αρτινοί ήταν όμως αποφασισμένοι να πάρουν το ροζ φύλλο και με τους Γάκη και Μπαρκούζο να βάζουν μεγάλα σουτ αλλά και την άμυνα να είναι αυτή που έπρεπε με επιμέρους 23-9 έφτασαν στο τελικό 63-50.

Τα δεκάλεπτα: 8-11, 29-23, 40-41, 63-50

Διαιτητές: Τσώλης-Μεγαπάνος

Α.Ο. Φιλοθέης(Ζολώτας): Φουρκής 13(3), Κατσιγιάννης 3(1), Λάμπρου 9(1), Βάντζος 2, Γάκης 10(2), Βλάχος 9, Μπαρκούζος 10(1), Σιαμαντάς 7

Α.Ο. Λούρου (Καπότος): Πέτρου 7, Ροπόκης 12, Μπαρτζώκας Ν. 8(2), Γιαννάκης 3, Καπότος, Αθανάσιος Σιγ. 4, Χαράλαμπος Α. 12, Κούρτης , Μπαρτζώκας Α., Στέφανος Κ. 4