Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022

Α.Ο. Τρίκαλα-Α.Ε. Καναλακίου 86-54: Φυσιολογική ήττα για το Καναλάκι των πολλών προβλημάτων

Για ένα ημίχρονο κατάφερε να είναι κοντά στο σκορ το Καναλάκι των πολλών προβλημάτων κόντρα στον Α.Ο. Τρικάλων όμως στο δεύτερο μισό η ποιότητα και οι πολλές επιλογές της ομάδας του coach Παπαδημητρίου έκαναν τη διαφορά με το τελικό 86-54 να φέρνει τη 10η ήττα των Πρεβεζιάνων στο πρωτάθλημα.

Ο Νεκτάριος Βαβέτσης είχε ελάχιστους παίκτες στη διάθεσή του και αυτό κατέστησε το έργο του ακόμα πιο δύσκολο καθώς 3 βασικά στελέχη, οι Ροντογιάννης, Δάσκαλος και Χρήστου δεν μπορούσαν να ενισχύσουν την ομάδα τους. Η ομάδα του coach Παπαδημητρίου τηρώντας το σχετικό fair play δεν άνοιξε εξ' αρχής το ρυθμό όμως στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν φυσιολογικό, το Καναλάκι δεν μπορούσε να ακολουθήσει μένοντας ουσιαστικά με 4 παίκτες για 33΄  μετά τον τραυματισμό του Ζαμπέτη. Σπύρος Πάνου με 18 πόντους, Γιάννης Κασκάνης με 17 και Διονύσης Κακιούζης με 15 ξεχώρισαν από τους Πρεβεζιάνους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Τρικαλινοί πήραν μία διαφορά 8 πόντων (17-9) με το Καναλάκι μετά από μία καλή δεύτερη περίοδο όπου βρήκε επιθετικές λύσεις και ενώ οι γηπεδούχοι δεν φόρτσαραν να το μαζεύει στους 4 στο 20΄ (34-30).

Από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά οι Τρικαλινοί άρχισαν σταδιακά να αποδεικνύουν την ποιότητά τους παίζοντας και με 5 παίκτες έναντι 4 μετά τον τραυματισμό του Ζαμπέτη ήδη από το 7΄ με το σκορ στο 30΄ να είναι 64-46 και το τελικό 86-54 να τους δίνει την 9η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Μετά την ολοκλήρωση της τελευταίας αγωνιστικής του 1ου γύρου το Καναλάκι έχει ρεκόρ 1-10.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 34-30, 64-46, 86-54

Διαιτητές: Λυτροσυγκούνης-Πάνος

Α.Ο. Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Φρύδας 11(1),Τσιτσάνης 2, Λεπενιώτης 10, Γκαντιάς 3(1), Κατσίμπας 15, Αρκούδας 7, Σούλκο 13(1), Ευαγγελακόπουλος 7(1), Τζιαννής 3(1), Οκόπο 15(1).

Α.Ε. Καναλακίου (Βαβέτσης): Ζαμπέτης, Κασκάνης 17(3), Σταύρου 4, Κακιούζης 15(3), Πάνου 18(1)

φωτο: basket.gr