Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022

Παραμυθιά-Ανόρθωση Βόλου 73-69: Πολύτιμη νίκη με ανατροπή στο δεύτερο μισό η Παραμυθιά

Ανατρέποντας το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο η Παραμυθιά επικράτησε με 73-69 της Ανόρθωσης Βόλου βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των 3 ηττών και παράλληλα βελτιώνοντας στο 5-6 το ρεκόρ της.

Ο Χάιδος σημείωσε 24 πόντους και ο Κατσίβελος 23 όντας οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Μιχάλη Μπάθα. Σιμάκης με 17 και Μπόγδανος με 16 οι καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους. "Κλειδί" η άμυνα της Παραμυθιάς στον Γκοντόπουλο τον οποίο κράτησε στους 3 πόντους.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο με τους Βολιώτες να είναι στο +3 με 23-20 στο 10΄. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στους 8 τη διαφορά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (39-31 στο 20΄) με την Παραμυθιά να χρειάζεται να δείξει καλύτερη εικόνα προκειμένου να τουμπάρει το παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Μιχάλη Μπάθα γύρισαν το σκηνικό με τον Κατσίβελο να είναι σημαντικός με το επιμέρους 23-16 να τους φέρνει σε απόσταση αναπνοής στο 30΄ (55-54).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πραγματοποιήσουν την ολική ανατροπή φτάνοντας στο ροζ φύλλο με 73-69 παρά τον τραυματισμό του Σωτηρίου που προκάλεσε έναν ακόμα πονοκέφαλο στον coach Μπάθα.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 31-39, 54-55, 73-69

Διαιτητές: Τσιαπλής-Νικολαΐδης

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 24, Ματσάγγας 2, Ψιλοδημητρακόπουλος 10(1), Μάστορας, Μάλλιος 6, Σωτηρίου 2, Κατσίβελος 23(5), Krypci 6

Ανόρθωση Βόλου (Καπουρνιώτης): Καραγιώργος 9(3), Ίλτσογλου 7(1), Γκοντόπουλος 3(1), Σιμάκης 17(1), Σκαμάγκας, Φιλίππου 2, Μπόγδανος 16(1), Παρασκευάς 15,