Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022

IBC-Νίκαια Λάρισας 70-64: Κατέβαλε την αντίσταση της "σκληροτράχηλης" Νίκαιας το IBC

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης το IBC κατέβαλε την αντίσταση της μαχητικής Νίκαιας Λάρισας με 70-64 σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ολοκληρώνοντας τον 1ο γύρο στη Γ΄ Εθνική με ρεκόρ 8-3.

Δημήτρης Βάσης με 17 πόντους, με τους 13 να έρχονται στο 2ο ημίχρονο, και Φώτης Νταβουλτζόπουλος με 13 οι καλύτεροι των νικητών από τους οποίους διψήφιοι ήταν ακόμα οι Γιώργος Ξιούρας με 11 και Σωτήρης Ζώτος με 10.

Με τους Ζώτο-Βάση-Ξιούρα τριάδα στην περιφέρεια και τους Νταβουλτζόπουλο-Milanovic στη frontline ξεκίνησε το παιχνίδι ο Γιάννης Παπαδόπουλος που είδε την ομάδα του να είναι σε εξαιρετική κατάσταση προηγούμενη με 8-3. Με τον Ζώτο να έχει "κέφια" βγάζοντας άμυνες και βοηθώντας σημαντικά στην επίθεση (6 πόντοι) το IBC έχτισε διαφορά 9 πόντων στο 5΄ (13-4). Μετά το time out των φιλοξενούμενων η εικόνα του αγώνα άλλαξε καθώς με σερί 6-0 το σκορ έγινε 13-10. Η ενέργεια που έβγαζε ο Νταβουλτζόπουλος με 2 επιθετικά ριμπάουντ, 1 τάπα, 1 ασίστ και ένα δύσκολο drive κρατούσαν την ομάδα του στην πρωτοπορία (18-12) με τους Λαρισαίους λίγο μετά με σερί 7-0 να προσπερνούν με 19-18. Ένα τρίποντο του Πετσίτη έφερε ξανά την ομάδα του μπροστά με 21-19 όμως νέο σερί της Νίκαιας, 5-0 αυτή τη φορά, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 24-21.

Το IBC είχε δώσει δικαιώματα στους φιλοξενούμενους οι οποίοι στέκονταν ευθέως ανταγωνιστικοί με το σκορ στο 14΄ να είναι 28-27 με τα λάθη και την έλλειψη συγκέντρωσης να μην επιτρέπουν στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό. Η Νίκαια Λάρισας ανέκτησε τα ηνία με 32-30 με την ομάδα του coach Παπαδόπουλου να μην μπορεί να συνέλθει δυσκολευόμενη να βρει το δρόμο προς το καλάθι. Το προβάδισμα των Θεσσαλών έφτασε και στο +6 (39-33) με τον Κοντογιάννη να προκαλεί πονοκεφάλους στον coach Παπαδόπουλο. Το IBC με μικρό σερί 4-0 μείωσε σε 39-37 στο 20΄ όμως χρειαζόταν μεγάλη βελτίωση στο δεύτερο μισό προκειμένου να αλλάξει κυρίως το ρυθμό του παιχνιδιού.

Ο αγώνας θύμιζε σε μεγάλο βαθμό αυτόν της περασμένης Τετάρτης κόντρα στην Ανόρθωση Βόλου με τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν οι Γιαννιώτες στη διάσπαση της ζώνης να είναι πανομοιότυπες. Έτσι και σήμερα τα μακρινά σουτ δεν έβρισκαν στόχο με το σκορ στο 23΄ να είναι 49-45. 4 μαζεμένοι πόντοι του Βάση έφεραν το παιχνίδι στην ισορροπία με 49-49 με τους φιλοξενούμενους όμως να αποδεικνύονται πολύ σκληρά "καρύδια" κάνοντας το 53-49. Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 56-58 με το IBC να έχει πάρει μεν βραχεία κεφαλή (56-55) όμως τη Νίκαια με 1/2 βολές του Καραδήμα μετά από αντιαθλητικό φάουλ που σφύριξαν οι διαιτητές στον Πετσίτη και jump shoot του Φιλιππόπουλου που κέρδισε το χρόνο να παίρνει ξανά κεφάλι.

Με καλάθι του Χασιώτη ξεκίνησε η τελευταία περίοδος (60-56) με τον ανεβασμένο όμως Βάση στο δεύτερο ημίχρονο με 4ποντο να ισοφαρίζει σε 60-60. Στο 35΄ με αριστερό hook του Milanovic το IBC βρέθηκε στο 65-62 με τους Γιαννιώτες να κρατούν σταθερά μικρές διαφορές μέχρι το 38΄ (68-62). Με τη διαφορά να παραμένει στους 6 (70-64) ο Νταβουλτζόπουλος σταμάτησε τον Καραδήμα διορθώνοντας το λάθος του Ξιούρα. Η Νίκαια δε βρήκε σκορ σε δύο επιθέσεις με το IBC να βγάζει τις άμυνες που έπρεπε φτάνοντας στην 8η νίκη του με το τελικό 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 37-39, 56-58, 70-64

Διαιτητές: Αναστασιάδης Γ.-Κλεπουσνιώτου

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 10, Νταβουλτζόπουλος 13, Ξιούρας 11(1), Βάσης 17(3), Πολύζος 4(1), Milanovic 9, Μπαρτζώκας Σπ. 2, Πετσίτης 4(1), Μπαρτζώκας Π.

Νίκαια Λάρισας (Χασιώτης): Καραδήμας 18(1), Κοντογιάννης 5, Κουραμάς, Σιαμέτης 3(1), Μοσχόπουλος 9(1), Χασιώτης 8(1), Μουράτης 6(2), Φιλιππόπουλος 15