Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2022

Βίκος Ιωαννίνων-ΑΓΣ Ιωαννίνων 119-76: Παράσταση για ένα ρόλο (vid)

φωτο: Νίκος Ζήνας

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα σε Βίκο Ιωαννίνων και ΑΓΣ Ιωαννίνων ήταν δεδομένη πριν από το τζάμπολ του σημερινού αγώνα και αποτυπώθηκε πλήρως στο παρκέ του Νέου Κλειστού Γυμναστηρίου με την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου να επικρατεί εύκολα με 119-76 επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα στα Τρίκαλα.

Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων με τον Στεφάνου να ευστοχεί 3 φορές πίσω από τα 6.75 στην εκκίνηση προηγήθηκε με 9-6. Ο coach Ασπρούδης έπαιξε ζώνη από το πρώτο λεπτό του αγώνα γνωρίζοντας ότι δεν είχε κανέναν ψηλό μιας και ο μοναδικός center του, ο Καραθανάσης, ήταν εκτός. Η πρόθεση του Βίκου ήταν σε κάθε ευκαιρία να τρέψει στο ανοιχτό γήπεδο και έτσι κατάφερε να βρει ανοργάνωτη την άμυνα του αντιπάλου και με επιμέρους 15-2 προηγήθηκε με +10 (21-11 στο 8΄). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 25-17.

Ο Θωμάς Κωστόπουλος έχοντας πληθώρα επιλογών άνοιξε από νωρίς το rotation με τους Δήμο και Ιωαννίδη να προσφέρουν σημαντικά και το σκορ στο 14΄ να είναι 33-19. Ο Αναγνωστάκης ανέβασε την απόδοσή του και μαζί με τον Καλαμπάκα βοήθησαν τον Βίκο να κλείσει το ημίχρονο στο 53-38.

Ο Αναγνωστάκης έφτασε γρήγορα τους 20 πόντους με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 20 στο 24΄ (66-42). Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ με το νικητή να έχει κριθεί από νωρίς ουσιαστικά και το σκορ στο 30΄ να είναι 90-54.

Η τελευταία περίοδος προσφέρονταν προκειμένου να αγωνιστούν όλοι οι παίκτες με τον προπονητή του Βίκου να χρησιμοποιεί και τους Βαράκα, Αποστόλου και φυσικά και τον Παναγιώτη Ασπρούδη να έχει βάλει όλους τους νεαρούς που είχε στη διάθεσή του. Τελικό σκορ 119-76 με τον Βίκο Ιωαννίνων να βελτιώνει το ρεκόρ του στο 7-1 υποδεχόμενος με μεγάλη ευχαρίστηση την ήττα του Έσπερου Λαμίας από το Φίλιππο Βέροιας. Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων από την άλλη υποχώρησε στο 0-8.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 53-38, 90-54, 119-76

Διαιτητές: Κολοκυθάς-Δικταπανίδης-Διαμαντής

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αποστόλου 7(1), Αναγνωστάκης 20(4), Μαυρογιάννης 11(2), Ιωαννίδης 12, Τσιλούλης 20(3), Πάτρας 4, Δήμος 8, Αντωνίου 7, Καλαμπάκας 17(1), Λαμπρόπουλος 6, Βαράκας 7(1)

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Στεφάνου 10(3), Κοντός, Κολότσιος 17(5), Τσατάλας 23(3), Ζαφειρούδης 11(2), Τριπολίδης 11(1), Τσόλης 4, Ντούτσης