Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2022

Μολοσσοί-Ιόνιος 77-87: Με εξαιρετική τριπλέτα πέρασε από το Νέο Κλειστό ο Ιόνιος (pics, vid)

φωτο: Θανάσης Παππάς

Απτόητος συνέχισε την αήττητη πορεία του ο Ιόνιος επικρατώντας και των Μολοσσών με 87-77 σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων. 6Χ6 για την ομάδα του Κώστα Μακρή που φιγουράρει στην 1η θέση του Βορείου ομίλου. 2η ήττα των Μολοσσών που επέστρεψαν στην αγωνιστική δράση περίπου ένα μήνα μετά το τελευταίο τους παιχνίδι.

Σε εξαιρετική κατάσταση η τριπλέτα Μαγκανάς, Μπακιρτζής και Νεδέλκος για τον Ιόνιο έχοντας 23, 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς Μολοσσών ο Μάκης ήταν ο καλύτερος με 20, ο Ζήσης τον ακολούθησε με 17, όντας όμως πολύ άστοχος, ενώ 11 πρόσθεσε ο Χατζηαγοράκης αφήνοντας καλές εντυπώσεις.

Οι Φαίακες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι προηγούμενοι με 7-2 όμως οι Μολοσσοί με τον Μάκη να είναι μια ομάδα μόνος του ισοφάρισαν σε 10-10 στο 7΄. Ο έμπειρος forward είχε τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του. Ένα σερί 5-0 του Ιονίου τον έφερε στο +5 (15-10) και με τον Μπακιρτζή να κάνει καλή δουλειά στο low post το δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-14.

Με τον Μασλαρινό να δίνει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι μετά την είσοδο του στο παρκέ ο Ιόνιος βρέθηκε στο +10 (27-17) με τους γηπεδούχους με το δυνατό τους στοιχείο, το μακρινό σουτ, να μειώνουν σε 27-23 με Κουλουμπή και Ζήση. Οι παίκτες του coach Μακρή με σερί 8-0 πήγαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (35-23) με τους Μολοσσούς να κρατιούνται κοντά στο σκορ στηριζόμενοι στον Μάκη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 41-34.

Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την τελική έκβαση του αγώνα με τον Ιόνιο να επιβάλει το παιχνίδι του όντας oversized σχεδόν σε όλες τις θέσεις. Επιμέρους 9-3 έκανε το σκορ 50-37 με τους φιλοξενούμενους με πρωταγωνιστές τους Νεδέλκο-Μαγκανά-Μπακιρτζή να κυριαρχούν απόλυτα βρίσκοντας πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό τιμωρώντας τις κακές επιστροφές των Μολοσσών που γύρισαν ακόμα και σε ζώνη την άμυνά τους. Το συνολικό επιμέρους σκορ ήταν 29-14 με αποτέλεσμα το 70-48 στο 30΄ να δίνει ξεκάθαρη παράσταση νίκης στους Φαίακες.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να το μαζέψουν και με επιμέρους 10-0 μείωσαν σε 70-58 όμως είδαν τον Ζήση να αποβάλλεται με το 5ο του φάουλ στο 33΄. Ο Ιόνιος σημείωσε το πρώτο του καλάθι στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Σούκερα (72-58), οι Μολοσσοί έφτασαν μέχρι και τους 10 (76-66) με τον Χατζηαγοράκη να αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις μέχρι και το φινάλε. Τελικό σκορ 87-77 με τον Ιόνιο να παίρνει ένα ακόμα ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα.

Δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς μόνο έναν από τους 3 που διακρίθηκαν από πλευράς Ιονίου. Ο Νεδέλκος ξέχωρα από τους 18 πόντους που είχε ήταν αυτός που "άναψε" τη σπίθα στο τρίτο δεκάλεπτο τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά αναλαμβάνοντας το μαρκάρισμα του Ζήση και παίρνοντας άριστα στον περιορισμό του.

Μαγκανάς με 23 πόντους και Μπακιρτζής με 20 και πληθωρική παρουσία θα μπορούσαν να είναι κάλλιστα και οι πολυτιμότεροι της αναμέτρησης.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταλυτική καθώς το 29-14 έφερε τον Ιόνιο στο +22 στο 30΄. Η ομάδα του Κώστα Μακρή με την εμπειρία που διαθέτουν οι παίκτες της διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση μέχρι και το φινάλε φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 34-41, 48-70, 77-87

Διαιτητές: Κληματάς-Καλαμαράς

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Βρασταμηνός 3(1), Κόρδας 6(2), Πολύζος 5(1), Κουλουμπής 6(2), Ζήσης 17(3), Χατζηαγοράκης 11(3), Μπάρπας 4, Μάκης 20(2), Σιδηρόπουλος 3(1), Μάστορας 2, Σχίζας, Λάμπρου

Ιόνιος (Μακρής): Καϊσάκης, Νεδέλκος 18, Τσιτσές, Καϊτσιώτης 2, Θωμαΐδης 10, Γεωργακόπουλος 5(1), Μπακιρτζής 20, Σούκερας 4, Παπαδόπουλος, Μαγκανάς 23(2), Μασλαρινός 5(1)