Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2022

Γ.Ε.Κ.-Θρύλος Ιωαννίνων 59-67: Τεράστιας σημασίας νίκη για το φορμαρισμένο Θρύλο (pics)

φωτο: Απόστολος Δήμος

Μία τεράστιας σημασίας νίκη κατέκτησε ο Θρύλος Ιωαννίνων σήμερα το μεσημέρι στο ΔΑΚ Ηγουμενίτσας επικρατώντας με 67-59 της Γ.Ε.Κ. και βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 3-2.

Η ομάδα του Λευτέρη Κοσμά παρά τη μεγάλη απουσία του Παπαζυγούρα αλλά και του Βελογιάννη δεν πτοήθηκε και έχοντας κορυφαίους τους Στύλο, Φώτη και Ράπτη με 12, 11 και 10 πόντους αντίστοιχα αλλά και παίκτη "κλειδί" τον Ιωαννίδη κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο. Από τη Γ.Ε.Κ. 14 σημείωσε ο Καραγιάννης, με τους Γαληνάκη και Μιχαήλ να τον ακολουθούν με 13.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν γρήγορος με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με τη Γ.Ε.Κ. να έχει τους Καραγιάννη και Γαληνάκη να τραβούν επιθετικά και το Θρύλο να στηρίζεται σε Στύλο και Ράπτη. Ένα έμμεσο τρίποντο του Λυγούρα στο τέλος της περιόδου έφερε τους Γιαννιώτες μπροστά με βραχεία κεφαλή (23-22 στο 10΄).

Πάρα πολλές ήταν οι εναλλαγές στην πρωτοκαθεδρία στη συνέχεια του αγώνα με τις άμυνες να είναι βελτιωμένες και τους φιλοξενούμενους με ένα floater του Σκούμπου να κρατιούνται ξανά  μπροστά στο ημίχρονο με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (36-35 στο 20΄).

Οι παίκτες του Λευτέρη Κοσμά είχαν μικρές διαφορές της τάξεως των 4-5 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Μιχαήλ να είναι καταλυτικός από την ομάδα του Σπύρου Αλεξίου και τους δύο μονομάχους να συμβαδίζουν στο 30΄ (49-48).

Ο coach Αλεξίου γύρισε την άμυνα σε ζώνη όμως η οδηγία του Λευτέρη Κοσμά προς τους παίκτες του ήταν να επιτεθούν κοντά στο καλάθι κάτι που του βγήκε. Ένα μεγάλο τρίποντο του Ιωαννίδη έφερε την ομάδα του στο +5 με το Θρύλο να κρατά μέχρι τέλους το προβάδισμα φτάνοντας στη νίκη με 67-59.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-36, 48-49, 59-67

Διαιτητές: Θώμος Ν.-Γεωργίου

Γ.Ε.Κ. (Αλεξίου): Ντρίτσος 4, Καραγιάννης 14(2), Τσενεμπής, Γαληνάκης 13(2), Σιμώτας 5, Παπαγκίκας 6, Μιχαήλ 13(1), Πάλλης, Γκιουλέας 4

Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Τζίμας 5, Ιωαννίδης 9(2), Κυράννας 9, Στύλος 12(3), Ράπτης 10(1), Τουλιάς 2, Σκούμπος 6, Φώτης 11, Λυγούρας 3