Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2022

Φαίακας Κέρκυρας-Αστράκα BC 69-53: 3Χ3 ο Φαίακας με Στεμπάρι και Χατζόπουλο να κάνουν τη διαφορά

Το 3Χ3 έκανε σήμερα το απόγευμα ο Φαίακας Κέρκυρας επικρατώντας στην έδρα του με 69-53 της Αστράκας.

Το δίδυμο Στεμπάρι και Χατζόπουλος ήταν σε μεγάλη μέρα για το σύνολο του Παναγιώτη Κοντογιάννη έχοντας από 27 και 25 πόντους αντίστοιχα. Κώστας Τάσσος με 19 ο παίκτης που διακρίθηκε από τη γιαννιώτικη ομάδα. Ο πολύπειρος coach των γηπεδούχων είδε τον Στάθη Περούλη να τραυματίζεται στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου και περιμένει να δει την κατάστασή του ενόψει της απαιτητικής συνέχεια.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι που ο Φαίακας έφτασε στο 19-10 με την Αστράκα να το μαζεύει όμως γρήγορα (21-19 στο 10΄). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αστράκα προσπέρασε με 32-30 όμως ο Φαίακας με σερί 6-0 έκλεισε το ημίχρονο στο 36-32.

Η ζώνη των γηπεδούχων δυσκόλεψε την Αστράκα με τους παίκτες του coach Κοντογιάννη να παίρνουν διψήφια διαφορά και τους Γιαννιώτες να επιστρέφουν μειώνοντας σε 44-40 όμως και πάλι οι Φαίακες είχαν τις λύσεις με τον Σπεμπάρι να πρωταγωνιστεί και το σκορ στο 30΄ να είναι 54-45.

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ο Φαίακας ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο χωρίς να απειληθεί και κάπως έτσι έφτασε στη νίκη με 69-53. Πολύ σημαντικό το παιχνίδι της επόμενης Κυριακής για την Αστράκα κόντρα στη Γ.Ε.Κ. εκεί όπου οι δύο ομάδες θα ψάξουν την πρώτη τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 36-32, 54-45, 69-53

Διαιτητές: Γείτονας-Θώμος Β.

Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Σέκας 3(1), Λινάρδος 2, Κακαρούγκας 5(1), Στεμπάρι 27(1), Περούλης 7(1), Χατζόπουλος 25, Τσενεμπής

Αστράκα BC: Τσουκανέλης 3(1), Σπυρίκος, Καλαϊτζής 2, Τάσσος Κ. 19(5), Αντωνίου, Τάσσος Δ. 9(2), Νυφαντής, Φουρλάνος 7, Λούντζης 8, Μαρουσόπουλος, Σιαλδάς 5