Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2022

Π.Α.Σ. Ναυπάκτου-Δόξα Πύρρου Άρτας 52-68: "Άλωσε" τη Ναύπακτο και συνεχίζει ακάθεκτη Δόξα Πύρρου Άρτας

Σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του Νοτίου ομίλου αγωνίστηκε σήμερα η Δόξα Πύρρου Άρτας όμως έδειξε την ανωτερότητά της φτάνοντας στην 4η νίκη σε ισάριθμους αγώνες με 68-52 επί του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου.

Μπάλλας με 24 πόντους ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Τάκη Παππά η οποία είχε ακόμα τους Θώδη και Δόνο στους 11 και τον Κρικώνη στους 10. Σταμάτης με 22 πόντους αυτός που ξεχώρισε από την ομάδα του coach Σταθάτου από την οποία διψήφιος ήταν και ο Μίχος με 10.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο η Δόξα κατάφερε να ξεφύγει με 21-10 κλείνοντας το ημίχρονο στο +8 (33-25).

Οι Αρτινοί ήταν καλύτεροι και στη συνέχεια με το 50-39 του 30΄ να τους φέρνει πολύ κοντά στη νίκη η οποία επισφραγίστηκε με το τελικό 68-52.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 25-33, 39-50, 52-68

Διαιτητές: Λιότσιος - Ζέρβας

Π.Α.Σ. Ναυπάκτου (Σταθάτος): Κωστογιάννης, Γκοτσόπουλος 2, Μίχος 10, Ζαμπάρας 8(1), Ασημακόπουλος 4, Παπούλιας,  Σταμάτης Π. 22(4), Σταθάτος 2, Κούτρας 2, Σταμάτης Γ. , Βαρελάς 2, Λάουρδας.

Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 6, Κρικώνης 10(1), Ιωαννίδης 6(2), Πρίφτη, Βάσιος, Βασιλείου, Δόνος 11(2), Θώδης 11, Μάνθας, Ζάχαρης, Μπάλλας 24.