Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2022

Γ.Ε.Κ.-Ιόνιος 59-74: "Χτίζει" σερί νικών ο εντυπωσιακός Ιόνιος

Ακάθεκτος συνέχισε ο Ιόνιος σήμερα το απόγευμα καθώς επικράτησε της Γ.Ε.Κ. με 74-59 κατακτώντας την 3η του νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

23 πόντους σημείωσε ο Νεδέλκος, 16 ο Τσιτσές, 14 ο Μαγκανάς και 11 ο Παπαδόπουλος από την ομάδα του coach Μακρή. Παπαγκίκας με 21 πόντους ξεχώρισε από τη Γ.Ε.Κ. με τους Μιχαήλ και Καραγιάννη να προσθέτουν από 12 και 10 αντίστοιχα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Γ.Ε.Κ. ήταν ευθέως ανταγωνιστική με τον Ιόνιο να έχει ένα +5 στο 10΄ (20-15). Μονόλογος το παιχνίδι μέχρι και το ημίχρονο με το τρομερό 20-3 επιμέρους των φιλοξενούμενων να κάνει το σκορ 40-18 στο 20΄.

Ο Ιόνιος δεν άφησε το πόδι από το γκάζι με το 59-34 του 30΄ να τον φέρνει πολύ κοντά στη νίκη η οποία ήρθε με το τελικό 74-59. Στο 3-0 το ρεκόρ του Ιονίου, στο 0-4 αυτό της Γ.Ε.Κ.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 18-40, 34-59, 59-74

Διαιτητές: Ντάγκας-Γείτονας

Γ.Ε.Κ. (Αλεξίου): Ντρίτσος 7, Καραγιάννης 10, Σιμωτάς 2, Παπαγκίκας 21(2), Ζήρας, Πάλλης 2, Γκιουλέας Γ., Μιχαήλ 12(1), Γαληνάκης 5

Ιόνιος (Μακρής): Τσιτσές 16, Νεδέλκος 23, Μασλαρινός 3(1), Καϊσιώτης, Μαγκανάς 14, Γεωργακόπουλος 7(1), Μπακιρτζής, Σούκερας, Παπαδόπουλος 11