Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2022

Νικόπολη Πρέβεζας-Θρύλος Ιωαννίνων 86-54: Κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας στην 3η νίκη η Νικόπολη

φωτo: gosports.gr

Κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο η Νικόπολη έφτασε στην 3η της νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 86-54 επί του Θρύλου Ιωαννίνων σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Πρέβεζας.

Η ομάδα του Σπύρου Πολίτη είχε πολλούς πρωταγωνιστές με τον Νίκα να σημειώνει 27, τον Κοντογιάννη 16, τον Δούβλη 13 και τους Τσιτσώνη και Τσεκούρα να προσθέτουν από 11 πόντους. Παπαζυγούρας με 21 ο καλύτερος για το σύνολο του Λευτέρη Κοσμά, με τον Κυράννα να ακολουθεί με 14 πόντους.

Άκρως ανταγωνιστικό το πρώτο δεκάλεπτο με τη Νικόπολη να έχει διαφορά 2 πόντων στο 10΄ (19-17) και να καταφέρνει να ξεφεύγει με διψήφια διαφορά στη δεύτερη περίοδο όμως ο Θρύλος να το μαζεύει μειώνοντας σε 34-27 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και πραγματοποιώντας το καλύτερο ημίχρονο μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση. Η διαφορά άνοιξε με τη Νικόπολη να παίζει πολύ καλή άμυνα και με συνολικό επιμέρους 52-27 να φτάνει στο ροζ φύλλο με 86-54.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 34-27, 57-38, 86-54

Διαιτητές: Θώμος-Κολυδάς

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Καλόγηρος 1, Κοντογιάννης 16, Τσεκούρας 11(3), Τσιτσώνης 11(3), Αθανασίου, Ζαλοκώστας 5(1), Παπαμιχαήλ, Μπέλλος 2, Νίκας 27(2), Διαμάντης, Δούβλης 13, Φλωράς

Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Παπαδούδης, Τζίμας 2, Ιωαννίδης, Κυράννας 14(1), Λυγούρας, Παπαζυγούρας 21(1), Μολώνης, Τούλιας 2, Σκούμπος 9, Βελογιάννης 4, Φώτης 2, Ράπτης