Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2022

Πύρρος Αρταίων-Π.Α.Σ. Ναυπάκτου 81-71: Μεγάλη νίκη στην παράταση με σπουδαία εμφάνιση Κωσταπαππά

Μία πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα στην έδρα του ο Πύρρος Αρταίων επικρατώντας με 81-71 του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου στην παράταση με τον Κωσταπαππά να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση με 27 πόντους και 6 εύστοχα τρίποντα.

Δημητρίου με 15 και Ευθυμίου με 14 αποτέλεσαν άξιους συμπαραστάτες για τον Πύρρο. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Ασημακόπουλος και Σταμάτης που είχαν από 20 με τον Ζαμπάρα να προσθέτει 13.

Το 23-22 με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος έγινε 39-32 στο ημίχρονο με τον Πύρρο να έχει μία διαφορά 7 πόντων μετά το πρώτο μισό του αγώνα.

Ο Π.Α.Σ. Ναυπάκτου έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους 24-14 προσπέρασε με 56-53 στο 30΄ με τις δύο ομάδες τελικά να οδηγούνται στην παράταση καθώς στο 40΄ ήταν ισόπαλες με 67-67.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Κωσταπαππά κυριάρχησαν φτάνοντας στο τελικό 81-71 και στην 3η νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 39-32, 53-56, 67-67 (κ.α.), 81-71 (παρ.)

Διαιτητές: Καννής-Πλιάκος

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Χίντζιος 8, Παπαρούνης, Σκορδής, Γιαννάκης, Χρύσης 7(1), Ευθυμίου 14(3), Αναγνώστου 3, Κωσταπαππάς 27(6), Βάσιος, Καλαντζής 7, Κοντός, Δημητρίου 15

Π.Α.Σ. Ναυπάκτου (Σταθάτος): Λαούρδας 3(1), Γκοτσόπουλος, Μίχος 4, Ζαμπαράς 13, Ασημακόπουλος 20, Κωστογιάννης, Σταμάτης 20(2), Σταθάτος 9, Κούτρας, Παπαθανασίου, Βαρελάς 2

φωτο: Γιάννης Κοσμάς