Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2022

Λέων Μεσολογγίου-Αίας Άρτας 75-64: Ήττα στο Μεσολόγγι για τον Αίαντα Άρτας

Πραγματοποιώντας ένα κακό πρώτο ημίχρονο ο Αίας Άρτας αναγκάστηκε να κυνηγά μεγάλη διαφορά στο δεύτερο μισό (-24) με αποτέλεσμα παρά την εμφανώς βελτιωμένη του εικόνα στην επανάληψη να ηττηθεί με 75-64 από τον Λέοντα Μεσολογγίου.

Μπούγιας με 19 πόντους και Ζολώτας με 13 και 12 ριμπάουντ ξεχώρισαν από την ομάδα της Άρτας, με τον Ζήκο να προσθέτει 8 μαζί με 9 ριμπάουντ. Μεγάλη ζημιά έκανε ο Τσαπατώρης έχοντας 25 πόντους με 6 τρίποντα με τους Αλεφαντή, Ξηρό και Καλύβα να προσθέτουν από 14, 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν από το πρώτο δεκάλεπτο να βρεθούν μπροστά με διψήφια διαφορά (18-8) και όχι απλά τη διατήρησαν αλλά την ανέβασαν και στους 16 στο 10΄ (30-14). Ο Τσαπατώρης τιμώρησε την άμυνα των φιλοξενούμενων έχοντας τους 14 από τους 30 πόντους της ομάδας του.

Οι Μεσολογγίτες ήταν κυρίαρχοι μέχρι και το ημίχρονο κρατώντας χαμηλά τους Αρτινούς με τη διαφορά στο ημίχρονο να φτάνει τους 24 πόντους (49-25 στο 20΄).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αίας βγήκε αποφασισμένος να αλλάξει την εικόνα του. Το +21 του Λέοντα (56-35) εξανεμίστηκε μέχρι και το 30΄ με τους φιλοξενούμενους με επιμέρους 17-4 να μειώνουν σε 60-52.

Το -8 στο οποίο βρέθηκε ο Αίας δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Λέων με επιμέρους 11-1 το έκανε +18 (71-53). Η διαφορά παρέμεινε σταθερά σε διψήφιο νούμερο μέχρι και το φινάλε με το τελικό 75-64 να φέρνει τον Αίαντα στο 2-3. Για τον Λέοντα Μεσολογγίου ήταν η 5η νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 49-25, 60-52, 75-64

Διαιτητές: Παπαστάμος-Λύτρας

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Βεζύρης, Πολονύφης, Καλύβας 10(1), Ξηρός 13(1), Λειβαδάς 6, Μαντούβαλος 3, Αλεφαντής 14(1), Νίκου 4, Τσαπατώρης 25(6)

Αίας Άρτας: Βαρδής, Αποστολάκης, Φορτοτήρας 6, Μπούγιας 19(4), Λιάρος, Μπράμης 5, Παπαδημητρίου 7 (5 ριμπ.), Παπαμιχαήλ 2 (4 κλεψ.), Καρανίκας 1, Ζολώτας 13 (12 ριμπ., 4 κλεψ.), Ζήκος 8 (1/3 τριπ. 9 ριμπ.), Παπαρούνης 3(1)