Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2022

Φίλιππος Βέροιας-ΑΓΣ Ιωαννίνων 82-69: Βελτιωμένη εικόνα αλλά ηττήθηκε στη Βέροια ο ΑΓΣ Ιωαννίνων

Βελτιωμένη εικόνα παρουσίασε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων σε ένα ομολογουμένως δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας γνωρίζοντας την ήττα με 82-69.

Δεδομένου των ελλείψεων που υπάρχουν στο ρόστερ, με τον νεαρό Καραθανάση να είναι ο μοναδικός ουσιαστικά ψηλός της ομάδας, το σύνολο του Παναγιώτη Ασπρούδη ήταν αρκετά ανταγωνιστικό γνωρίζοντας όμως τελικά την 6η ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι Γιαννιώτες ήταν πολύ κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 24-19 στο 10΄ ενώ και στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι στέκονταν πολύ καλά με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το κομμάτι στο οποίο ο Φίλιππος Βέροιας οικοδόμησε μία καλή διαφορά καθώς το 25-13 επιμέρους σκορ του έδωσε αέρα 18 πόντων στο 30΄ (64-46). Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά έπαιξαν οι μικροί και των δύο ομάδων με τον coach Κοθρά να αποσύρει Ελευθεριάδη και Μπένα και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 82-69.

Το επόμενο Σάββατο ο ΑΓΣ Ιωαννίνων θα υποδεχθεί τη Δόξα Λευκάδας στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-33, 64-46, 82-69

Διαιτητές: Δολγύρας-Γιαννούλης-Μπουγλός Ι

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 2, Ιγγλέζος 2, Καραγιώργος 6, Νικάι 10(2), Δημαλής 6(1), Ελευθεριάδης 12, Ξενιτίδης 16(2), Κωνσταντινίδης 8, Γκάτζος, Μπένας 18(1), Πολυμένης, Αμανατίδης 2.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Στεφάνου 10(2), Κοντός, Κολότσιος 5(1), Τσατάλας 25(3), Ζαφειρούδης 19(2), Ντούτσης 3(1), Τριπολίδης 4, Τσόλης 3, Καραθανάσης.

φωτο: Fillipos BC