Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022

Ιόνιος-Βίκος Ιωαννίνων 67-74: 2Χ2 με τρομερό Δήμο για τον Βίκο Ιωαννίνων στο πρωτάθλημα U21 της ΕΟΚ

Το 2Χ2 έκανε την περασμένη Κυριακή ο Βίκος Ιωαννίνων στο 1ο όμιλο του Βορρά στο νεοσύστατο πρωτάθλημα U21 της ΕΟΚ επικρατώντας στο ΕΑΚ Κέρκυρας του Ιονίου με 74-67.

Σε τρομερή κατάσταση ο Δήμος που σταμάτησε στους 42 πόντους κάνοντας "θραύση". Αποστολίδης με 12 και Βαράκας με 11 έκαναν επίσης καλό παιχνίδι από την ομάδα του Γιάννη Καΐκα. Από τον Ιόνιο ο Τσιτσές ήταν εξαιρετικός έχοντας 33 πόντους με τον Σούκερα να τον ακολουθεί μ 17.

Πολύ κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στο 10΄ με τον Βίκο να έχει βραχεία κεφαλή με 17-16. Οι παίκτες του coach Καΐκα βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με +8 (42-34).

Ο Ιόνιος επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης με επιμέρους 19-13 μειώνοντας στο 30΄ στους 2 πόντους (55-53) όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες ήταν αυτοί που κατάφεραν να "κλειδώσουν" τη νίκη φεύγοντας με το ροζ φύλλο από το νησί των Φαιάκων.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 34-42, 53-55, 67-74

Διαιτητές: Ντάγκας-Μπουχαγιάρ

Ιόνιος (Δεσύλλας): Σούκερας 17(1), Τσιτσές 33, Κρασακόπουλος 5, Φαγογένης, Καιτσιώτης, Στεμπάρης 3(1), Χαραλαμπάκης 3(1), Πήλος, Κακαρούγκας 6(2)

Βίκος Ιωαννίνων (Καΐκας): Καΐκας, Αλιμπράτης, Αποστόλου 7, Βαράκας 11(1), Αποστολίδης 12(2), Κύρκος 2, Παπαγεωργίου, Δήμος 42(2), Καρβούνης Στεφ., Καρβούνης Στ.