Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2022

Ioannina WBC- Απόλλων Καλαμαριάς 62-50: Ιστορική πρώτη νίκη με φοβερές Παπαδοπούλου και Ξανθοπούλου

Μεγάλη μέρα η σημερινή για το Ioannina WBC καθώς κατάφερε να συνδυάσει το πρώτο του παιχνίδι στις Εθνικές Κατηγορίες με μία μεγάλη νίκη με 62-50 επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς ξεκινώντας ιδανικά την περιπέτειά του στην Α2.

Ευγενία Παπαδοπούλου με 21 πόντους και Στέλλα Ξανθοπούλου με 17 ήταν εξαιρετικές για τη γιαννιώτικη ομάδα με την Πανωραία Ντόκου να ακολουθεί με 10. Γιαντζακλίδου με 22 πόντους η πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης με την Μιχαηλίδου να την ακολουθεί έχοντας 11.

Με τις Τσακτσίρα, Ντόκου, Γιωτίτσα, Πανούτσου και Παπαδοπούλου επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι ο Βαγγέλης Αυγερινός. Η Παπαδοπούλου με post move ήταν η αθλήτρια που σημείωσε τους πρώτους πόντους του Ioannina WBC στην Α2 όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε καλύτερο ξεκίνημα βρισκόμενη μπροστά με 6-2. Η Γιαντζακλίδου ήταν ο μόνιμος κίνδυνος για τη γιαννιώτικη άμυνα. Η είσοδος της Ξανθοπούλου έδωσε ενέργεια και καλύτερη αμυντική συνοχή στις γηπεδούχες με τον Απόλλωνα να βρίσκεται με βραχεία κεφαλή μπροστά (9-8). Η Δημοπούλου μπήκε για τα καλά στην εξίσωση με τον Απόλλωνα να έχει ένα +4 (14-10). Η ζώνη του coach Αυγερινού άρχισε να λειτουργεί με την Ντόκου με το δεύτερο της τρίποντο να κάνει το 14-14, σκορ με το οποίο έκλεισε η περίοδος.

Με την ένταση στην άμυνα να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο οι Γιαννιώτισσες κατάφεραν με επιμέρους 9-4 να προηγηθούν με +5 στο 14΄ (23-18). Τα κορίτσια του Βαγγέλη Αυγερινού δεν έχασαν την πρωτοκαθεδρία σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου φτάνοντας μέχρι και το +6 λίγο πριν το 20΄ (29-23). Ένα σερί 5-0 του Απόλλωνα έφερε το παιχνίδι στον πόντο στο 20΄ (29-28). 10 πόντους είχε η Ντόκου στο πρώτο μισό με την Γιαντζακλίδου να αποτελεί το αντίπαλο δέος έχοντας επίσης 10.

Με σερί 8-0 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο το Ioannina WBC με την Ξανθοπούλου με 2/2 τρίποντα να φτάνει τους 10 πόντους και το σκορ να γίνεται 37-28. Ξανθοπούλου και Παπαδοπούλου ήταν απολαυστικές με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +14 στο 25΄ (46-32). Έτσι κύλησε μέχρι και το 30΄ το παιχνίδι με το 52-36 να δίνει στις Γιαννιώτισσες μία καλή ευκαιρία για να χαμογελούν με μόλις 10 λεπτά να απομένουν.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού δε δυσκολευόταν ιδιαίτερα να κρατά μία καλή απόσταση από τις Θεσσαλονικές με το σκορ στο 34΄ να είναι 55-39. Οι γηπεδούχες έχασαν την συγκέντρωσή τους και αυτό δεν άρεσε στον προπονητή τους που κάλεσε time out για να τις αφυπνίσει όταν το σκορ έγινε 58-45. Η αφύπνιση ήταν άμεση με τις δύο καλύτερες του παρκέ, Παπαδοπούλου και Ξανθοπούλου, να επαναφέρουν την τάξη "κλειδώνοντας" τη νίκη (62-47 στα 1΄ 27΄΄ πριν το τέλος). Το τελικό 62-50 έφερε την πρώτη ιστορική νίκη του Ioannina WBC στις Εθνικές Κατηγορίες.

MVP

Μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησαν Ευγενία Παπαδοπούλου και Στέλλα Ξανθοπούλου. Η πρώτη είχε 21 πόντους και η δεύτερη 17 κάνοντας σπουδαία δουλειά και στο αμυντικό κομμάτι. Μάλιστα, στο τρίτο δεκάλεπτο που ήταν και το καλύτερο για το Ioannina WBC είχαν μαζί τους 19 από τους 23 πόντους της ομάδας τους.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΙΔΑ

Η Πανωραία Ντόκου έκανε μία μεστή εμφάνιση με 10 πόντους και "καθαρό μυαλό" στην οργάνωση του παιχνιδιού στις περισσότερες περιπτώσεις που της ζητήθηκε από τον προπονητή της.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Με το 23-8 επιμέρους στο τρίτο δεκάλεπτο το Ioannina WBC έφτασε να προηγείται με +16 στο 30΄ (52-36) βάζοντας σταθερές βάσεις για τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 29-28, 52-36, 62-50

Διαιτητές: Σταμπουλής-Γκαρτζονίκας

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 17(3), Ντόκου 10(3), Μάντζιου Ε., Τσακτσίρα, Φαγογένη 4, Δημητριάδου 6, Παπαδιά, Δημοπούλου 2, Παπαδοπούλου 21(1), Μάντζιου Α. 2, Γιωτίτσα

Απόλλων Καλαμαριάς (Κασίκτσογλου): Μαραβέγια 2, Δημητροπούλου 8, Καραχρήστου 2, Σένκα, Μοδέα 5, Μιχαηλίδου 11(1), Ασλανίδου, Γιαντσακλίδου 22(1)