Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2022

IBC-Α.Ο. Τρίκαλα 73-69: Με "κατάθεση ψυχής" πήρε τεράστια νίκη το IBC (pics, vid)

φωτο: Θανάσης Παππάς

Σπουδαίο ντέρμπι με πολλές ανατροπές και νικητή το IBC διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου να καταβάλει την αντίσταση του πολύ μαχητικού Α.Ο. Τρικάλων.

Οι Γιαννιώτες βρέθηκαν στο +14 στο 20΄ (42-28) με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο περνώντας μπροστά με 54-47 στο 30΄ όμως οι παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου με τεράστια αποθέματα ψυχής και ενέργειας γύρισαν την κατάσταση φτάνοντας στο δεύτερο ροζ φύλλο.

Όντας πολύ άστοχο και με τα Τρίκαλα να μπαίνουν στο παιχνίδι έχοντας σωστές επιλογές το IBC έμεινε πίσω στο σκορ με 10-0 με τον coach Παπαδόπουλο να αναγκάζεται εσπευσμένα να καλέσει time out. Με μακρινά σουτ άνοιξε λογαριασμό το IBC, ένα από τον Βάση και ένα από τον Milanovic και τα δύο από την κορυφή (10-6). Τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ αποτέλεσαν πρόβλημα για το IBC το οποίο παρόλα αυτά κατάφερε με ένα ακροβατικό καλάθι του Βάση (και εύστοχη βολή) να μειώσει σε 12-11 στο 7΄. Με συνεργασία πατέρα και υιού Μπαρτζώκα το IBC βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά με 13-12 με τον Ζώτο να κερδίζει το χρόνο κάνοντας το 15-12 στο 10΄.

Με την απόδοση του Βάση να είναι καταλυτική και τον Ξιούρα να βάζει τους πρώτους πόντους το IBC έχτισε ένα +6 (20-14). Ο Ζώτος ανέβηκε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τους Γιαννιώτες να κάνουν το 29-20 στο 14΄. Το IBC "χτύπησε" στο ζωγραφιστό με τους Milanovic και Μπαρτζώκα Π. κάνοντας το σκορ 33-22. Μέχρι και το 18΄ οι γηπεδούχοι είχαν κυριαρχήσει απόλυτα φτάνοντας στο +19 (41-22) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 42-28.

Αντίδραση έβγαλαν στα πρώτα 3΄ της δεύτερης περιόδου τα Τρίκαλα και με σερί 10-0 μείωσαν σε 42-38. Οι πρώτοι πόντοι του IBC ήρθαν από βολές του Ξιούρα με τους Γιαννιώτες να αδυνατούν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Μάλιστα ο coach Παπαδόπουλος γύρισε την άμυνά του σε ζώνη για να σταματήσει το ρυθμό που είχαν βρει οι φιλοξενούμενοι. Αυτό δεν έγινε με τους Τρικαλινούς να το μαζεύουν στον πόντο (44-43). Λίγο αργότερα το σύνολο του Παπαδημητρίου βρέθηκε μπροστά με 49-46. Το επιμέρους σκορ υπέρ των Τρικάλων ήταν 21-4 από το 20΄ μέχρι και το 28΄. Το IBC δυσκολευόταν αφάνταστα να βρει λύσεις στην σκληρή άμυνα των φιλοξενούμενων οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (54-47).

Ο Βάσης ήταν ο παίκτης που "σάλπισε" την αντεπίθεση για το IBC με δύο μακρινά σουτ να βρίσκουν στόχο. Στη συνέχεια έδωσε και την ασίστ στον Milanovic με τον Σέρβο center με ωραία προσποίηση να τελειώνει τη φάση μειώνοντας στον πόντο (58-57). Ο Ευαγγελακόπουλος βγήκε μπροστά για τα Τρίκαλα και με 5 σερί πόντους έκανε το σκορ 63-57.

Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Πολύζου μείωσαν στον πόντο λίγο αργότερα (63-62). Ο Milanovic με 2/2 βολές έφερε μετά από ώρα την ομάδα του στην πρωτοπορία έστω και με βραχεία κεφαλή (66-65 στο 37΄). Οι Γιαννιώτες έμπαιναν στα τελευταία 2΄ του αγώνα με μικρό προβάδισμα 1 πόντου (68-67). Ο Ξιούρας είδε το ελεύθερο Milanovic κάτω από το καλάθι με τον 21χρονο ψηλό, που έκανε θραύση στο τέταρτο δεκάλεπτο, να κάνει το 70-67. Στο 70-69 το IBC έβγαλε μία μεγάλης σημασίας άμυνα με τον Ξιούρα να κερδίζει το φάουλ και να έχει το δικαίωμα για 2 βολές. Ο guard/forward είχε "τιτάνια" ψυχραιμία κάνοντας το 72-69 με μόλις 23΄΄ να απομένουν. Η άμυνα βγήκε με τα Τρίκαλα να κάνουν λάθος στην επαναφορά και τον Βάση να κερδίζει φάουλ προκειμένου οι φιλοξενούμενοι να σταματήσουν το χρόνο. Με 1/2 βολές ο αριστερόχειρας guard έκανε το 73-69. Στη συνέχεια έκανε φάουλ στο Λεπενιώτη με τον έμπειρο guard των Τρικάλων να έχει 0/2. Το IBC διατήρησε αυτό το 73-69 σαν "κόρη οφθαλμού" πανηγυρίζοντας μία τεράστια νίκη.

Ο Δημήτρης Βάσης έκανε το καλύτερο παιχνίδι του μέχρι στιγμής στην επιστροφή του στο IBC. Είχε 15 πόντους με 4 τρίποντα όμως το κυριότερο ήταν ότι αποτέλεσε τον παίκτη που "ξεμπλόκαρε" τους Γιαννιώτες στο τελευταίο δεκάλεπτο δείχνοντας το δρόμο για τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Σπουδαίος Savo Milanovic για την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου με 19 πόντους με τους 10 μάλιστα να έρχονται στην τελευταία περίοδο.

Η αντίδραση των γηπεδούχων στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μοναδική καθώς κατάφεραν να ανατρέψουν το σκηνικό. Το παιχνίδι όμως κρίθηκε στην ψυχραιμία που έδειξαν οι παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου με το 73-69 με μόλις 13΄΄ και τις 0/2 βολές του Λεπενιώτη εν συνεχεία να κρίνουν τον νικητή.